Wiersz Tadeusza Różewicza hymnem

W przyszłym roku Wrocław oprócz sprawowania tytułu ESK, będzie również  Światową Stolicą Książki UNESCO. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń promujących literaturę i czytelnictwo.

W bogatym programie literackim planowanym na przyszły rok  oczywiście nie zabraknie poezji. Oprócz tradycyjnych, odbywających się dorocznie w tym mieście imprez pojawią się nowe. Największym wydarzeniem poetyckim będzie Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.. Do udziału w nim zaproszono największe polskie festiwale poetyckie, m.in.: Poznań Poetów, Miasto Poezji z Lublina i Międzynarodowy Festiwal Miłosza z Krakowa

W przyszłym roku we Wrocławiu powstanie także światowy hymn książki, którego tekstem będzie wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, pochodzący z tomu „Uśmiechy”, zbierającego wiersze znakomitego poety  z lat 1949-1956.Na skomponowanie muzyki zostanie rozpisany konkurs, do którego zaproszeni zostaną kompozytorzy z Dolnego Śląska i Wrocławia..  23 kwietnia 2017 r., kiedy miasto będzie kończyć kadencję Światowej Stolicy Książki, zostanie on odśpiewany w kilkudziesięciu miastach świata. Od tego momentu stanie się już na zawsze światowym hymnem książki.

 

Tadeusz Różewicz

Włosek poety

 

Poeta to na pewno ktoś

Słuchajcie głosu poety

Choćby ten głos

był cienki jak włos

Jak jeden włos Julietty

 

Jeśli się zerwie włosek ten

to nasza nudna kula

upadnie w ciemność

 

Czy ja wiem

albo się zbłąka w chmurach

 

Słyszycie Czasem wisi coś

na jednym włosku wisi

Dziś włoskiem tym poety glos

Słyszycie

 

Ktoś tam słyszy