Spacer z Czechowiczem po Lublinie

2 lipca odbędzie się nocny spacer po Lublinie trasą Poematu o mieście Lublinie Józefa Czechowicza  Wędrówka rozpocznie się o godz. 19.00 na wiadukcie nad Al. Solidarności od strony Górek Czechowskich.

Poemat o mieście Lublinie Józefa Czechowicza powstał w 1934 roku. Jego akcja  dzieje się w lipcu, przy pełni księżyca, kiedy to w nocną wędrówkę po mieście zabiera nas tajemniczy przewodnik – wędrowiec. Jest to bardzo swoisty przewodnik po Lublinie. W Poemacie znajdujemy nieco zmienione, połączone prozą poetycką, wiersze zamieszczone wcześniej w „Starych kamieniach”, tomiku wierszy, który Poeta wydał w Lublinie, w styczniu 1934 roku wspólnie z Franciszką Arnsztajnową. Utwór został pomyślany jako radiowe słuchowisko i jego premiera odbyła się właśnie w lubelskiej rozgłośni  w roku 1937.

W 2003 roku, w setną rocznicę urodzin Poety, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapoczątkował tradycję corocznego wędrowania po Lublinie trasą Poematu.

Spacer obejmuje 14 punktów, które zostały opisane w utworze Józefa Czechowicza.  Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez „Kalinowszczyznę i Czwartek” opuszcza miasto.

Dla uczestników przygotowano specjalny druk okolicznościowy – ekslibris i przypinki.  Podczas Spaceru będzie można skorzystać z tekstu Poematu w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar, wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości a także zobaczyć oryginalną wersję Poematu o mieście Lublinie. Oryginał pokazywany jest publicznie jedynie trzy razy w roku.