Herbert w podróży

Ruszył właśnie wakacyjny konkurs fotograficzny Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Czytanie w podróży – czytanie świata”. Zdjęcia konkursowe można przesyłać do 7 września 2015 roku. Nagrodami w konkursie są tomy poezji i prozy Zbigniewa Herberta oraz iPhone 6 i aparat cyfrowy Sony.

Co czytamy w podróży? Rozkłady jazdy, przewodniki, książki, które zabraliśmy ze sobą? Czy może krajobrazy, miejsca, spotkanych ludzi? I w jaki sposób czytamy, będąc w podróży? Uważnie, intensywnie, z pasją? Czy – przeciwnie – od niechcenia, leniwie, niedbale? Czy czytanie bywa podróżą? Czy w podróży – przez świat, przez życie – można obyć się bez czytania? Czy bycie w podróży do czytania zachęca? A może sama podróż jest formą lektury?

Do odpowiedzi na te – i podobne – pytania, jakie stawia przed nami twórczość Zbigniewa Herberta, zapraszamy wszystkich, którzy poprzez fotografię chcieliby włączyć się w namysł nad różnymi aspektami „czytania w podróży” oraz nad złożonymi i nie zawsze oczywistymi relacjami, które łączą „podróż” z „lekturą” i „czytanie” z „byciem w podróży”.

Inspiracją poetycką dla uczestników niech będą podróżne wiersze Zbigniewa Herberta: „Obłoki nad Ferrarą”, „Podróż do Krakowa”, „Głos” i inne.

By wziąć udział w konkursie, należy w terminie od 14 czerwca do 7 września 2015 roku nadesłać wykonane przez siebie zdjęcie z podróży.