Ryszard Krynicki we Wrocławiu

Dzisiaj we wrocławskiej Mediatece rozpoczyna się polska edycja międzynarodowego festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Ukraina.

Festiwal rozpoczyna się mocnym uderzeniem. Zainauguruje go  o godzinie 19 spotkanie z Ryszardem Krynickim. Natomiast o 20.30 z czytelnikami w tym samym miejscu spotka się laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” z roku 2013 Oksana Zabużko.

Miesiąc Spotkań Autorskich po raz pierwszy odbył się w 2000 r. w Brnie i stopniowo rozszerzał swój zasięg . W ostatnich czterech latach odbywa się w Brnie, Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu. Tegoroczna edycja odbędzie się także we Lwowie. Miesiąc Spotkań Autorskich co roku startuje w lipcu i następnie dzień po dniu odbywa się bez przerwy w każdym z wymienionych miejsc przez 31 dni. Program festiwalu  składa się zawsze z dwóch głównych linii programowych, jedna reprezentuje literaturę rodzimą (tj. według miejsca odbywania się festiwalu literaturę czeską, słowacką i polską), a druga przedstawia literaturę kraju, który w danym roku jest gościem honorowym

We wrocławskiej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich 2015 wezmą udział czołowi pisarze polscy, czescy, słowaccy oraz 31 autorów z Ukrainy. Wśród gości pierwszej, polso-czesko-słowackiej linii programowej są między innymi: Piotr Siemion, Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Jacek Dehnel, Joanna Bator, Małgorzata Szejnert, Filip Springer, Anna Janko, Magdalena Tulli, ubiegłoroczny laureat „Angelusa” Pavel Rankov i Jaroslav Rudiš.

Wśród 31 gości honorowych z Ukrainy znajdą się m.in.: Natalka Sniadanko, Andrij Bondar, Jurij Andruchowycz, Oleksandr Irvanec, Serhij Žadan, Andrij Bondar, Taras Prochasko, Jurij Vynnyčuk, Sofija Andruchowycz.

Codziennie odbywają się spotkania autorskie  dwóch pisarzy: od 19.00 gość honorowy z zaproszonego kraju (w tym roku z Ukrainy) i od 20.30 w Brnie, Koszycach i Ostrawie czeski lub słowacki pisarz (we Wrocławiu: o 19.00 pisarz polski, czeski lub słowacki a od 20.30 gość honorowy).

Festiwal potrwa do 4 sierpnia. Szczegółowy program tutaj

Fot. Mariusz Kubik