Adam Zagajewski laureatem ważnej nagrody

Adam Zagajewski po raz kolejny laureatem prestiżowej nagrody. W sobotę we włoskiej Cetonie przyznano w trzech kategoriach nagrodę Premio Cetonaverde Poesia. Polski poeta został uhonorowany nagrodą Premio Internazionale alla Carriera.

Nagroda jest przyznawana co dwa lata, począwszy od 2005 roku. Powstała z inicjatywy poetki Marielli Cerutti Marocco jako manifest mający na celu ożywienie współczesnej poezji. Dlatego początkowo była przeznaczona wyłącznie dla młodych poetów. Dopiero od drugiej edycji, czyli od 2007 roku, nagroda jest przyznawana w 3 kategoriach:
Premio Poesia Giovane – nagroda dla młodych włoskich poetów, urodzonych po 1 stycznia 1980 roku;
Premio Poesia Edita – czyli nagroda za tomik poezji dla poety włoskiego;
Premio Internazionale alla Carriera – czyli nagroda za życiowe dokonania poety zagranicznego, pod warunkiem, że jego prace były tłumaczone na język włoski.

Dotychczas, na rynku włoskim ukazały się dwa dzieła Zagajewskiego: tomik prozy „Zdrada” (we Włoszech „Tradimento” 2007 r.) oraz antologia poezji „Z życia przedmiotów” (we Włoszech „Dalla vita degli oggetti” 2012 r.).

11 lipca, przed rozdaniem nagród, miała również miejsce debata na temat: „Poezja i nowe media, między jakością a amatorszczyzną”.

Zagajewski jest pierwszym Polakiem w gronie zwyciezców. W poprzednich edycjach laureatami byli m. in.: Mark Strand (USA), noblista Seamus Heaney (Irlandia) czy Michael Krüger (Niemcy).

Źródło: lubimyczytac.pl