Mickiewicz – wersja komiczna

 Opowieści o Adamie Mickiewiczu wpajane do głów młodzieży szkolnej rzadko wspominają o  jego poczuciu humoru. Instytut Adama Mickiewicza postanowił  przypomnieć ten ważny element twórczości wieszcza, organizując  22 lipca, w 181. rocznicę ślubu Poety z Celiną  Szymanowską, niekonwencjonalne wydarzenie – „roast Adama Mickiewicza”.

Roast to, ostry gatunek komediowy związany ze stand-up comedy, przeciwieństwo, poczciwego benefisu. Łączy je jeden bohater wieczoru, ale na tym podobieństwa się kończą. Bohater jest „roastowany” ( przypiekany, opiekany). Komicy opowiadają o nim serię szyderczych monologów, nie oszczędzając ani bohatera wieczoru, ani języka. Przede wszystkim liczy się komediowy show.

Organizatorzy zaprosili do współpracy sąsiadujący z Instytutem Klub Komediowy.

Roast Adama Mickiewicza przyjmie formy poetyckie, a komedia przeplatać się będzie w nim z wierszem, piosenką i monologiem. Klub Komediowy zaprosił do współpracy grupę artystów, z których każdy przygotuje autorską formę uczczenia Mickiewicza  – zgodnie z ideą roastu w oparciu o odwróconą logikę żartu jednak w formie nawiązującej do twórczości i życiorysu poety.

22 lipca na dziedzińcu Pałacyku Cukrowników w Warszawie wystąpią m.in. Pablopavo  młodych komików: Wojciecha Fiedorczuka, Macieja Buchwalda i Karola Kopieca; a także Macieja Nawrockiego i Matyldę Damięcką. Osią wieczoru będzie występ Grzegorza Uzdańskiego który odczyta  „Nowe wiersze znanych poetów” – pastisze wypowiedzi najpopularniejszych polskich poetów na temat Mickiewicza.

W programie także bitwa na Wielkie Improwizacje – artyści Teatru Improwizowanego Klancyk stoczą pojedynek na improwizacje trzynastozgłoskowcem nawiązując do podobnych pojedynków toczonych przez Słowackiego, Mickiewicza i innych poetów romantycznych.

Gospodarzem wieczoru będzie komik, performer miejski Michał Kempa.

ROAST ADAMA MICKIEWICZA
ŚRODA, 22 LIPCA 2015, GODZ. 20:00
INSTYTUT ADAMA MICKIEWICZA
UL. MOKOTOWSKA 25

Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Organizatorzy: Culture.plKlub Komediowy

 

Źródło: Instytut Adama Mickiewicza