Poezja w Gdańsku

Po Kołobrzegu (o którym wielokrotnie pisaliśmy) kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Portu Literackiego będzie Gdańsk. Już między 18 a 20 sierpnia w samym centrum miasta na Długim Targu powstanie Miasteczko literackie. Czytelnicy mogą liczyć m.in. na premierowe książki, spotkania z polskimi i szwajcarskimi autorami, wydarzenia dla dzieci, projekcje filmów, wystawy i dużą dawkę bardzo dobrej muzyki.

Jak zapowiada Biuro Literackie, specjalnymi gośćmi Portu w Gdańsku będą Vanni Bianconi (nominowany do nagrody Europejski Poeta Wolności) i Massimo Gezzi, których wiersze znalazły się w niedawno wydanej przez Biuro Literackie antologii Szyby są cienkie, prezentującej włoskojęzyczną poezję ze Szwajcarii. Spotkanie zaplanowane na 19 sierpnia o godzinie 18:00 poprowadzi Justyna Orzeł.

Zaraz po nich o 19:30 pojawią się trzy indywidualności we współczesnej poezji polskiej: Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Autorzy zaprezentują zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: Nudelman oraz świat był mój, a Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu Kardonia i Faber, który jesienią ukaże się nakładem Biura.

Kolejną książką, której specjalna prezentacja zaplanowana została w Gdańsku, są Sposoby na zaśnięcie z wierszami dla dzieci autorstwa współczesnych polskich poetów oraz ilustracjami najbardziej cenionych polskich twórców. Widowisko na podstawie tekstów z publikacji przygotowuje  Kazio Sponge oraz Anna Makowska-Kowalczyk i Marcin Sosiński.