Poezja w Gdańsku

Kolejnym przystankiem (jak zapowiadaliśmy) w wakacyjnej trasie Portu Literackiego jest Gdańsk. Już teraz powstaje tam Miasteczko literackie.

Jak zapowiada Biuro Literackie: specjalnymi gośćmi Portu w Gdańsku będą Vanni Bianconi (nominowany do nagrody Europejski Poeta Wolności) i Massimo Gezzi, których wiersze znalazły się w niedawno wydanej przez Biuro Literackie antologii Szyby są cienkie, prezentującej włoskojęzyczną poezję ze Szwajcarii. Spotkanie zaplanowane na 19 sierpnia o godzinie 18:00 poprowadzi Justyna Orzeł.

Zaraz po nich o 19:30 pojawią się trzy indywidualności we współczesnej poezji polskiej: Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Autorzy zaprezentują zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: Nudelman oraz świat był mój, a Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu Kardonia i Faber, który jesienią ukaże się nakładem Biura.

Kolejną książką, której specjalna prezentacja zaplanowana została w Gdańsku, są Sposoby na zaśnięcie z wierszami dla dzieci autorstwa współczesnych polskich poetów oraz ilustracjami najbardziej cenionych polskich twórców. Widowisko na podstawie tekstów z publikacji przygotowuje Kazio Sponge oraz Anna Makowska-Kowalczyk i Marcin Sosiński.

W ramach Wolnego rynku poetów zaprezentuje się także trzydziestu uczestników 10. edycji projektu Połów. Program literacki uzupełnią dwie wystawy oraz projekcje poetyckich etiud. Nie zabraknie też muzyki – finałowy koncert zagra Trupa Trupa. Na ten dzień przygotowywana jest premiera książki członka zespołu – Grzegorza Kwiatkowskiego – Spalanie.

Trójmiasto reprezentować będzie również Tadeusz Dąbrowski, który przypomni czytelnikom własny wybór wierszy Zuzanny Ginczanki. Wydarzenia w ramach Wolnego rynku poetów (czytania uczestników Połowu, konkurs jednego wiersza oraz spotkanie z poetami z Gdańska) poprowadzi Jakobe Mansztajn.

Dopełnieniem oferty będzie 200 wyjątkowych książek na wakacje w specjalnych cenach w księgarni w Miasteczku literackim. Kupić będzie można publikacje dla dzieci, komiksy, antologie, wiersze i prozę. Wiele pozycji to książki wyróżnione najważniejszymi literackimi nagrodami. Nie zabraknie także atrakcji gastronomicznych – dla uczestników Portu gotować będą kulinarni blogerzy związani z Trójmiastem.