Wznowienie „Dziennika we dwoje”

Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy po publikacji rewelacyjnego tomu „Haiku” Jadwigi Stańczakowej, przygotowuje na październik nową edycję jej „Dziennika we dwoje”, który był podstawą scenariusza znanego i nagradzanego filmu Andrzeja Barańskiego „Parę osób, mały czas”

Jadwiga Stańczakowa (1919–1996) – niewidoma poetka, zaczęła prowadzić swój dziennik z inspiracji zaprzyjaźnionego z nią Mirona Białoszewskiego. Pisanie było dla autorki także formą terapii, jako pomoc w radzeniu sobie z depresją.

„Dziennik mój Mirona bawił. Traktował go jako rozrywkę. Szczególnie lubił sprawy „babskie” i „ślepackie” – moje spacery z białą laską, kawiarnie z przewodniczkami, zakupy. Przy głośnym czytaniu ponosił go temperament. Dopisywał swoje kwestie, dodawał opisy czyjegoś wyglądu czy zachowania, opuszczone „numery” z wtorków, a nawet historie z własnej przeszłości” – pisze we wstępie Jadwiga Stańczakowa.

Jednak znakomity literacko ” Dziennik we dwoje” jest w pełni autorskim dziełem Stańczakowej, która wypracowała własny oryginalny styl.

Fragmenty dziennika zostały zaprezentowane publicznie po raz pierwszy w audycji radiowej w 1985 roku, a w latach 1992–1994 ukazały się w niewielkim nakładzie jego dwa tomy. Potem książka nie była już wznawiana.

Przygotowane przez Wydawnictwo Warstwy nowe wydanie Dziennika we dwoje zawiera pełne opracowanie tekstu wraz z przypisami i obszernym posłowiem. Do książki zostanie dołączona płyta z filmem Parę osób, mały czas (2005) w reżyserii Andrzeja Barańskiego z Krystyną Jandą i Andrzejem Hudziakiem.

Wydawnictwo Warstwy przygotowuje także obszerny wybór wierszy Jadwigi Stańczakowej.