Radio Swoboda

Na jesień Biuro Literackie przygotowuje kolejną propozycję przekładową. Wymownie zatytułowana antologia Radio Swoboda w wyborze i przekładzie Zbigniewa Dmitrocy przybliży literackie sylwetki dziesięciu wybitnych autorów z różnych pokoleń: od dwudziestoparolatków Oborina i Połozkowej po siedemdziesięciopięciolatka Kuprijanowa.

Ostatnia antologia rosyjska wydana przez Biuro Literackie – Moi Moskale – ukazała się w 2007 roku (II wydanie) i stanowiła podsumowanie trwającej blisko pięćdziesiąt lat przygody Wiktora Woroszylskiego z poezją rosyjską. Był to więc w gruncie rzeczy wybór przekładów z poprzedniego wieku. Odświeżeniem kanonu poetyckiego Moich Moskali będzie zapowiadana właśnie książka Radio Swoboda.

Jej tematykę definiuje tytuł, który jest świadomym nawiązaniem do antysowieckiego, funkcjonującego do dziś Radia Swoboda. Wśród poetów są dziennikarze Radia: Igor Pomierancew, od 1978 roku mieszkający na emigracji, czy Jelena Fanajłowa. Dziesięciu wybranych do książki poetów zostanie zaprezentowanych dwudziestoma wierszami (a to odpowiednik skromnego tomiku), dzięki czemu polski czytelnik będzie mógł wyrobić sobie zdanie o twórczości każdego z nich.

Zbigniew Dmitroca, autor przekładów, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie studiował, przeważnie polonistykę na uniwersytetach w Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu. Debiutował w 1980 roku w miesięczniku „Odra”. Publikował w almanachach środowiskowych Gdzie jabłonie słodkopienne, Lublin 1980, Modlitwa urojeń szczęśliwych, Zamość 1982, Pojmowanie słońcem, Zamość 1983. Współtworzył w Radiu Lublin poetycką audycję dla dzieci „Jasiek”. Stale współpracuje z „Przekrojem”, Tygodnikiem Idei „Europa”, „Zeszytami Literackimi”, Kwartalnikiem Literackim „Kresy” i radiową Dwójką. Drukował m.in. w „Czasie Kultury”, „Literaturze”, „Literaturze na Świecie”, „Odrze” i „Więzi”. Twórca, autor i aktor utworzonej w 2003 roku Jednoosobowej Trupy Walizkowej „Teatrzyk jak się patrzy”. Tłumacz wierszy Achmatowej, Błoka, Brodskiego, Chodasiewicza, Cwietajewej, Gumilowa, Jesienina, Kuzmina, Mandelsztama, Wysockiego i innych. Jego utwory były publikowane w wielu almanachach i antologiach. Jest autorem piosenek teatralnych, kabaretowych i popularnych. Piosenki dla dzieci ukazały się na płycie Przyjaciół Piotrusia Pana „Nibylandia”.