Lilka

W tym roku minęła 70 rocznica śmierci Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej. We wrześniu nakładem Wydawnictwa MG ukaże się kolejna książka poświęcona jednej z najpopularniejszych polskich poetek .

„Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska”to zbiór wspomnień i listów zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan. W książce znajdują się wspomnienia m.in. Magdaleny Samozwaniec, Ireny Krzywickiej, Beaty Obertyńskiej, Jarosława Iwaszkiewicza i Antoniego Słonimskiego oraz odnalezione w materiałach poświęconych Magdalenie Samozwaniec, nieznane wspomnienia ostatniego męża poetki – Stefana Jerzego Jasnorzewskiego.

Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? Jaką zachowali ją w pamięci najbliżsi, znajomi i przyjaciele? Jak zmieniła ją wojna i przymusowa emigracja? Kogo kochała, z kim się przyjaźniła?

Ze wspomnień i listów zebranych w tomie Lilka wyłania się postać kobiety wrażliwej, egzaltowanej, trochę egoistycznej i niezwykle utalentowanej. Kobiety żyjącej miłością i dla miłości. Barwną opowieść o wielkiej damie poezji polskiej uzupełniają publikowane po raz pierwszy fotografie, dokumenty i akwarele.

Wszystkim miłośnikom poezji Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej przypominamy, że w wiosną ukazał się nakładem WAB wzruszający tom wojennej korespondencji poetki i jej męża Z Tobą jednym. Listy Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i Stefana Jasnorzewskiego, pod redakcją  Elżbiety Hurnikowej