W przyszły weekend we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera dramatu Tymoteusza Karpowicza „Dziwny pasażer”.
Spektakl otwiera, zapowiadany już przez nas, cykl niekonwencjonalnych premier dramatów, przed laty związanych z tą sceną, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza i Helmuta Kajzara. Spektakle będą odbywać się w ciemności.
„Teatr w ciemnościach” zbudowany jest z elementów słuchowiska i tradycyjnego teatru dramatycznego. Nawiązuje do „Estetyki znikania” Paula Virilio, francuskiego myśliciela, który zaleca, aby w sztuce dzisiejszej uwzględniać przerwy w rytmie postrzegania, co tworzy interwały rzeczywistego „niebycia”, fachowo nazywane „małą śmiercią” – czytamy o przedsięwzięciu na stronie Teatru.
Spektakle będą odbywać się przed publicznością w całkowitej ciemności i działać głównie na inne zmysły niż zmysł wzroku. Aktorzy będą się poruszać kierowani specjalnie zaprojektowaną nawigacją, a w adekwatnych momentach zostaną delikatnie rozświetlani elementami fluorescencyjnymi.
Pierwszą z cyklu będzie premiera dramatu Tymoteusza Karpowicza Dziwny pasażer . Sztuka już była pokazywana na deskach Teatru Współczesnego w 1964 roku, w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Miała także swoją premierę w Teatrze Telewizji. Jej akcja rozgrywa się w nocnej warszawskiej taksówce. To metaforyczna psychodrama, w której pasażer, symbolizujący starsze pokolenie, obarcza swoimi traumami młodego kierowcę taksówki. Spektakl wyreżyseruje Andrzej Ficowski.
Szczegółowe informacje o spektaklach i biletach tutaj.