Notatnik Czechowicza

16 września w Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie odbędzie się prezentacja i promocja opublikowanego przez Muzeum Lubelskie” Notatnika 1936 -38” Józefa Czechowicza, zawierającego jego notatki poetyckie.

„Notatnik” poeta prowadził niezwykle starannie, jako informuje wydawca „to dzieło samo w sobie”. Znajdziemy w nim faksymile rękopisów utworów autora „Poematu o mieście Lublinie” min. rękopis wiersza „Apokalipsa negatywna” (drukowanego w „Kurierze Porannym” w 1937 roku.

notatnikczechowicza apokalipsa

Do notatnika Józef Czechowicz wkleił też m.in. zdjęcia z przedstawienia opartego na jego jednoaktówce „Czasu jutrzennego” wystawionego 4 lutego 1939 roku wraz z „Miłością-czystą u kąpieli morskich” Cypriana Norwida i „Odwiedzinami o zmroku” Tadeusza Rittnera w Teatrze Nowym w Warszawie w ramach „Wieczoru jednoaktówek”. Spektakl był grany 18 razy, w tym codziennie od 9 do 17 lutego. W realizacji brały udział  takie teatralne znakomitości jak Aleksander Zelwerowicz (reżyseria), Wilam Horzyca (podpisany jako inscenizator, właściwy twórca scenicznego kształtu przedstawienia), dekoracje przygotował Andrzej Pronaszko.

spektaklczech

Promocja tej niezwykle ciekawej książki odbędzie się jutro o godzinie 17 w  Muzeum im. Józefa Czechowicza Oddział Literacki Muzeum Lubelskiego, Lublin, ul. Złota 3.

W spotkaniu wezmą udział: Ewa Łoś, autorka posłowia prezentującego dzieje i znaczenie tego brulionu poety oraz prof. dr hab. Józef F. Fert, który opracował i przygotował do druku zawarte w nim teksty.