Szymborska na ekranie

21 września w Kinie Filmoteki Narodowej w Warszawie odbędzie się prapremiera filmowej interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej Na wieży Babel w reżyserii Marii Wróż-Prusiewicz.

Przedpremierowy pokaz filmu połączony będzie z koncertem Joachima Mencla, autora muzyki do filmu, a także wystawą plakatów filmowych, które zostały wybrane w ogólnopolskim konkursie. Widzowie będą mogli zobaczyć film na wielkim ekranie i w formie video-instalacji, multimedialnego pokazu, który przygotowała autorka scenariusza i reżyserka filmu.

Film powstał w formie tryptyku. Każda z historii jest odmienną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej Na wieży Babel.

Z jednej strony zawiłość, niedoskonałość mowy prowadzi do konfliktu, odrębności ludzkich światów, z drugiej strony – przyczyną rozstań i nieporozumień jest sam język, który oddala od siebie bohaterów. W kolejnych filmowych odsłonach doświadczenie życia na wieży Babel poszerza się. Przestrzeń międzyludzkich spotkań nie ogranicza żadne miejsce ani czas. W ostatniej części otwartą narrację integruje perspektywa poznawcza widza, który może łączyć obrazy i samodzielnie układać je w całość…

Maria Wróż-Prusiewicz  interesuje się sztuką przekładu słowa na obraz, twórczą interpretacją tekstów kultury. Absolwentka filologii polskiej, specjalizacji teatralnej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych z dziedziny literaturoznawstwa. Studiowała fotografię w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, reżyserię i sztukę montażu w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Jest autorką artystycznych projektów interdyscyplinarnych i programów edukacji twórczej realizowanych w Polsce i za granicą. Między innymi zrealizowała film „Bez tytułu”, który jest wizualnym przekładem wiersza Krystyny Miłobędzkiej,  Został on nagrodzony i uznany przez poetkę, za najlepszą interpretację wiersza w konkursie na poetycką etiudę filmową w ramach festiwalu Europejski Port Literacki Wrocław.

Film „Na wieży Babel” jest kontynuacją badań nad wierszem Wisławy Szymborskiej, podjętych przez Marię Wróż-Prusiewicz w rozprawie doktorskiej.

W filmie występują między innymi: Krystyna Janda, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Paweł Deląg, Grażyna Wolszczak, Tomasz Stockinger, Lesław Żurek, Antoni Królikowski.

 

Wisława Szymborska

Na wieży Babel

– Która godzina? – Tak, jestem szczęśliwa,

i brak mi tylko dzwoneczka u szyi,

który by brzęczał nad Tobą, gdy śpisz.

– Więc nie słyszałaś burzy? Murem targnął wiatr,

wieża ziewnęła jak lew, wielką bramą

na skrzypiących zawiasach. – Jak to, zapomniałeś?

Miałam na sobie zwykłą szarą suknię

spinaną na ramieniu. – I natychmiast potem

niebo pękło w stubłysku. – Jakże mogłam wejść,

przecież nie byłeś sam. – Ujrzałem nagle

kolory sprzed istnienia wzroku. – Szkoda,

że nie możesz mi przyrzec. – Masz słuszność,

widocznie to był sen. – Dlaczego kłamiesz,

dlaczego mówisz do mnie jej imieniem,

kochasz ją jeszcze? – O tak, chciałbym,

żebyś została ze mną. – Nie mam żalu,

powinnam była domyślić się tego.

– Wciąż myślisz o nim? – Ależ ja nie płaczę.

– I to juź wszystko? – Nikogo jak ciebie.

– Przynajmniej jesteś szczera. – Bądź spokojny,

wyjadę z tego miasta. – Bądź spokojna,

odejdę stąd. – Masz takie piękne ręce.

– To stare dzieje, ostrze przeszło

nie naruszając kości. – Nie ma za co,

mój drogi, nie ma za co. – Nie wiem

i nie chcę wiedzieć, która to godzina.

 

Fot. „Na wieży Babel”, reż. Maria Wróż-Prusiewicz – kadr (źródło: materiały prasowe organizatora)