Berlin Porn

Polecamy tomik wierszy Joanna Oparek  – „Berlin Porn” (WBPiCAK). Do książki dołączona jest płyta CD z muzyką Edwarda Pasewicza, Piotra Ulasińskiego i Krzysztofa Filusa.

Joanna Oparek, poetka, pisarka, dramatopisarka. Pracowała jako dziennikarka i scenarzystka. Opublikowała tomy poetyckie: Po kostki w niebie (2003) i Czerwie (2012), powieści: Mężczyzna z kodem kreskowym (2004), Jesień w Nowym Jorku (2006), Loża (2012) oraz sztukę teatralną: Projekt Ameryka (2010).

Jako autorka tekstów teatralnych współpracowała z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, brała również udział w międzynarodowym projekcie Kraków-Berlin XPRS, przygotowanym przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Maxim Gorki Theatre w Berlinie. Uczestniczyła w polskich i międzynarodowych projektach kulturalnych łączących literaturę i sztuki plastyczne, publikowała wiersze i prozę w pismach literackich.

Aktualnie współpracuje z Teatrem Nowym w Krakowie, gdzie odbyła się premiera jej nowego dramatu Wężowisko. Od 2012 współtworzy Scenę 21 w Krakowie, prowadząc działania literackie i teatralne. Jest współzałożycielką Queerowego Centrum Kultury (QCK) i autorką jego manifestu.

 

 

 

 

Opis

Na ulicach Berlina śnieg jak mąka

Powszedni Lewiatan rośnie wolno

Jego serce jest twarde jak dolny kamień młyński
Połyka i oddaje słone wody
Czy zawrzesz z nim przymierze czy wciągniesz go do służby

Czy zwiążesz go dla swych córek małych syren

(fragment)