Krakowska Noc Poezji już za tydzień

Z soboty na niedzielę, 3/4 października odbędzie się w Krakowie NOC POEZJI. W programie kilkadziesiąt wydarzeń związanych w przeróżny sposób z poezją. Od tych tradycyjnych jak czytania wierszy, spotkania z poetami, wykłady, dyskusje czy koncerty po wydarzenia niecodzienne.

Tegoroczną Noc Poezji poprzedzi ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona twórczości Ewy Lipskiej, która odbędzie się  2 października 2015. Jej zwieńczeniem  będzie spotkanie z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (1891-1945) w interpretacji krakowskich aktorek.

Głównym punktem programu Nocy Poezji 2015, będzie przygotowywane specjalnie na tę okazję plenerowe widowisko multimedialne na krakowskim Rynku Głównym, według scenariusza Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO, które swoją treścią nawiązuje do myśli przewodniej tegorocznej edycji NOCY: „Baśnie, bajki, bajeczki…” W związku z faktem, iż w roku 2015 obchodzimy 240 rocznicę urodzin Ignacego Krasickiego, bohaterami widowiska będą postacie stworzone przez tego wybitnego poetę i prozaika, biskupa warmińskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli okresu polskiego oświecenia, zwanego „księciem poetów polskich”.

Odbędzie się wiele spotkań poetyckich.

W Sali Obrad krakowskiego Magistratu odbędzie się spotkanie poświęcone poezji Rafała Wojaczka (1945-1971). Gdyby żył, w tym roku obchodziłby 70. urodziny. Wiersze autora „Innej bajki” czytać będą wybitni polscy poeci: Ryszard Krynicki, Stanisław Stabro, Jerzy Kronhold, Leszek Aleksander Moczulski, Adam Ziemianin, Józef Baran. Spotkanie poprowadzi Bronisław Maj.

Nie zabraknie poetyckich eksperymentów. Fundacja Ha!art zaprosi nas m. in. na wystawę glitch art’u oraz gier inspirowanych wierszami. Specjalne projekty na tegoroczną Noc Poezji przygotowują także Fundacja Miasto Literatury, Stowarzyszenie Fragile i Śródmiejski Ośrodek Kultury (TRANSPOETICA).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.