Poeci na Bruno Schulz Festiwal

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się „poetycka sekcja” tegorocznego  wrocławskiego Bruno Schulz Festiwal, który rozpocznie się 13 października i potrwa tydzień.

Głównym bohaterem poetyckiej części programu jest Rafał Wojaczek, który w tym roku obchodziłby swoje 70 urodziny. Drugiego dnia festiwalu odbędzie się sesja naukowa Wojaczek – przeczytany. W 70. rocznicę urodzin Rafała Wojaczka. Referaty wygłoszą min. Anna Kałuża, Adam Poprawa, Piotr Śliwiński, Romuald Cudak, a a także poeci Krzysztof Siwczyk,. Stanisław Stabro i Maciej Melecki.  Celem konferencji  – jak piszą organizatorzy -jest dokonanie przeglądu aktualnego stanu badań nad twórczością autora „Nie skończonej krucjaty” oraz wskazanie i wytyczenie nowych kierunków badawczo-interpretacyjnych. W sesji wezmą udział najwybitniejsi znawcy twórczości Wojaczka, krytycy i literaturoznawcy różnych pokoleń: zarówno ci, którzy pamiętają poetę z krótkiego, ale niezwykle intensywnego okresu aktywności twórczej, jak i ci, dla których jego twórczość jest częścią historii polskiej literatury, nieznaną im z bezpośredniego, biograficznego doświadczenia. Dla wszystkich uczestników konferencji Rafał Wojaczek pozostaje jednak nieodmiennie, choć z różnych przyczyn, poetą ważnym i bliskim.

Poecie poświęcone będą także lekcje w gimnazjach, dyskusje panelowe.  Odbędzie się projekcja filmu „Wojaczek. Po projekcji spotkanie z reżyserem Lechem Majewskim oraz z odtwórcą roli tytułowej Krzysztofem Siwczykiem. Będzie też można wybrać się na zapowiadaną już przez nas wycieczkę wrocławskimi śladami poety.

Wojaczek to nie jedyny bohater poetyckiej części programu. We Wrocławiu pojawią się także: Marcin Świetlicki z zapowiadaną już przez nas nową książką, Jan Polkowski, Krzysztof Koehler, Ryszard Krynicki. Odbędzie się także tradycyjny już slam.

Szczegółowy program na stronie festiwalu.