Krynicki w Oslo

 

Już jutro w w Cafeteatret w Oslo, w ramach „Oslo internasjonale poesifestival”, obędzie się czytanie wierszy Ryszarda Krynickiego. Pojutrze swoje utwory będzie prezentować Grzegorz Kwiatkowski.

Dziesięciolecie norweskiej imprezy zbiega się z dwudziestoleciem Portu Literackiego, nie mogło więc zabraknąć tej inicjatywy na trasie Europejskich Portów Literackich.

Głównym wydarzeniem z udziałem polskich poetów będzie niedzielne spotkanie w najważniejszym literackim miejscu w Oslo – Litteraturhuset (29 Wergelandsveien) i rozpocznie się o godzinie 14:15. Tematem spotkania będzie „Pisanie po Auschwitz i czasie komunizmu”. Rozmowę z autorami poprowadzi Joanna Rzadkowska.

Jak pisze Biuro Literackie: „Organizatorzy Oslo internasjonale poesifestival słyną z przemyślanych motywów przewodnich, które jednocześnie są odpowiedzią na sytuację polityczną, zmiany społeczne. W tym roku festiwal ma skłonić do zastanowienia nad wszelkiego rodzaju zaburzeniami (fizycznymi, psychologicznymi, neurologicznymi) rozumianymi jako zakłócenie dwóch podstawowych społecznych oczekiwań: płynności i spójności.

Celem organizatorów jest sprowokowanie dyskusji o potrzebie otwarcia się na „język Innego”, szczególnie w czasie, gdy miliony osób na całym świecie nie mają prawa do wolności słowa, a Europa doświadcza kryzysu ekonomicznego i największego od II wojny światowej problemu emigracji. Poza polską prezentacją w festiwalu gościć będą w tym roku również twórcy z Guantanamo, Iranu, Jemenu, Niemiec i Syrii”.