Śladami Różewicza

Karolina Cicha rusza w trasę „Śladami Różewicza” upamiętniającą życie i twórczość poety. Koncerty prezentować będą materiał z wydanej w 2010 roku płyty „Do Ludożerców” i połączone będą z krótkim wykładem – wspomnieniem o Tadeuszu Różewiczu.

Utwory, które będziemy mogli usłyszeć, pochodzą z wydanej w 2010 roku świetnej płyty „Do ludożerców”. Koncert ukaże poezję Różewicza przekrojowo, począwszy od jego tekstów ostatnich, w których opisywał obecną rzeczywistość, przez wiersze takie jak „List do Ludożerców” będące wnikliwym opisem mentalnego marazmu Polaków czasu PRL-u, aż do jego młodzieńczych, wojennych tekstów. Ukaże także mniej znaną twarz Różewicza ponowoczesnego, który poetyką ściśniętego gardła opisywał nową, skonsupmcjonalizowaną rzeczywistość. „Do ludożerców”, płyta wydana w 2010 roku, to krążek na pograniczu rocka i alternatywy. Pierwszy w historii album w całości opatrzony tekstami wybitnego poety.

Karolina Cicha znalazła skuteczny estetycznie sposób na muzyczną prezentację poezji Różewicza. Polonistka, aktorka Gardzienic, pieśniarka i kompozytorka przygotowała program zatytułowany Do ludożerców, będący spójnym ciągiem wierszy i fragmentów autora Wyjścia. Co ciekawe, artystka sięgnęła do najnowszej twórczości poety (rzecz jasna, poza wyjątkiem Listu do ludożerców), w tym do wersów i strofoid, w których Różewicz podejmuje intertekstualną grę z językami współczesności, także, jak wiadomo, z publicystyką i kulturą masową. Tekstowy materiał koncertu wypełniły głównie Walentynki (poemat z końca XX wieku) i Od jutra się zmienię. Karolina Cicha dysponuje głosem o potężnych ekspresyjnych możliwościach, którego inteligentnie i nieraz przewrotnie używa. Gra również na klawiszach, akordeonie i perkusjonaliach. Długie utwory Różewicza podzielone zostały na zróżnicowane piosenki. Analogicznie do międzytekstowego usytuowania tej poezji, muzycy tworzyli pastiszujące i dystansujące relacje z ostrym rockiem, reggae tudzież z innymi gatunkami – pisał na łamach „Odry” juror „Silesius” Adam Poprawa.

Karolina Cicha to wokalistka, aktorka, kompozytorka i multiinstrumentalista. Jest doktorem literaturoznawstwa, a w dziedzinie muzyki jest samoukiem. W latach 2005-2009 związana była z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych “GARDZIENICE”. Muzycznie zadebiutowała albumem „GAJCY!” wydanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2010 r. nagrała kolejną wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego płytę „WWW.WAWA2010.PL” z własnymi aranżacjami piosenek o Warszawie W tym samym roku powstał album „Do Ludożerców” z muzyką do tekstów Tadeusza Różewicza. W 2012 r. ukazał się pierwszy autorski album artystki „Miękkie Maszyny”.

Od 2013 r. artystka zwróciła się w stronę world music wydając nakładem własnego wydawnictwa płytę „Wieloma językami“. Album nagrany z Bartem Pałygą wskrzesza i ukazuje w nowoczesny muzycznie sposób kulturowe dziedzictwo regionu Podlaskiego, rodzinnych stron Cichej. „.

Na bazie „Wieloma językami” w 2015 roku została wydane nakładem Universal Music Polska płyta „Jidyszland” poświęcona kulturze żydowskiej. Najnowszy projekt artystki „Poland – Pakistan. Music withoud boarders” zrealizowany został przy wsparciu Ambasady RP w Islamabadzie. Celem muzycznej podróży była współpraca Karoliny Cichej i jej zespołu z Shafqatem Ali Khanem, pieśniarzem, mistrzem gazel – poetyckiej formy mającej korzenie w XIV wieku oraz pakistańskimi muzykami. Album ukazał się już w Pakistanie. W Polsce wydany zostanie na przełomie 2015 i 2016 roku.

Koncerty odbędą się w miastach, w których żył i tworzył Tadeusz Różewicz. Wstęp na wydarzenia jest wolny na podstawie bezpłatnych zaproszeń. Informacje o tym, jak uzyskać zaproszenia,  przy poszczególnych lokalizacjach koncertów.

3 listopada 2015, godz. 19.00
Wrocław – Stary Klasztor
(Bezpłatne wejściówki na koncert można rezerwować pod adresem: bilety@o2.pl)

4 listopada 2015, godz. 19.00
Radomsko – Miejski Dom Kultury
(Bezpłatne wejściówki – do odbioru w Kasie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku)

5 listopada 2015, godz. 19.00
Częstochowa – Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

(Informacje niebawem na profilu FB lub stronie ośrodka)