Bente Kahan śpiewa Różewicza

Ukazała się płyta znakomitej norweskiej piosenkarki i aktorki żydowskiego pochodzenia Bente Kahan „only a human being”  – z jej interpretacjami poezji Tadeusza Różewicza w tłumaczeniu Joanny Trzeciak

Pierwszy raz artystka utwory z płyty zaprezentowała je w czerwcu 2015 roku z okazji 10-lecia istnienia Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

bente2Bente Kahan – norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, związana z Wrocławiem. Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Pochodzi z rodziny chasydzkiej. Po zakończeniu studiów aktorskich w Tel Awiwie i Nowym Jorku zaczęła występować na scenach klasycznego teatru Habima, Teatru Narodowego w Izraelu oraz Teatru Narodowego w Norwegii. W 1990 roku założyła Teater Dybuk Oslo, którego celem jest odkrywanie historii Żydów europejskich poprzez muzykę i teatr. Jest autorką spektakli: „Jiddishkeit albo żydowski koncert”, „Gitl czyli Żydowski Teatr Muzyczny” i „Żegnaj Krakowie – Bente Kahan śpiewa pieśni Mordechaja Gebirtiga”. W widowisku „Żegnaj Krakowie” tekst napisany przez Gebirtiga stał się podstawą materiału dramatycznego przywołującego galerię postaci z przedwojennego żydowskiego świata Europy Wschodniej.

Od kilku lat mieszka we Wrocławiu, gdzie założyła Fundację Bente Kahan Jej głównym zadaniem jest przedstawienie żydowskiej kultury i historii szerszej publiczności, głównie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz odnowienie zabytkowej synagogi pod Białym Bocianem.