Festiwal „Frazy”

3 listopada w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu „Frazy. Festiwal słowa w piosence. ”  Impreza potrwa do 7 listopada.

„Idea festiwalu wzięła się z przekonania, że wbrew potocznej opinii, w polskiej piosence i piosenkach współczesnych istnieje sporo wartości literackich, które można prezentować, o których można mówić i można też pokazywać artystów, którzy robią coś więcej niż tylko to, co wydaje się najważniejsze, czyli że teksty mogą nieść jakiś wartościowy przekaz. Nie ograniczamy się do żadnych konkretnych gatunków muzycznych; w programie chcemy pokazać bardzo różnorodnych artystów w różnorodnej stylistyce, dla których najważniejszy jest przekaz płynący z tekstu piosenki” – powiedział dziennikarzom pomysłodawca festiwalu Krzysztof Gajda.

Festiwal zainauguruje koncert Kazika Staszewskieg który wraz z poznańskim Kwartetem ProForma. zaprezentuje teksty swego ojca, Stanisława Staszewskiego, w zupełnie nowych aranżacjach. Utwory Stanisława Staszewskiego ukażą się także w formie książki.

Wystąpią także min. Pablopavo & Ludziki, Jacek Stęszewski i Jacek Kleyff. Białoruski poeta Andrej Chadanowicz, wykona utwory Jacka Kaczmarskiego tłumaczone na język białoruski. Natomiast Filip Łobodziński zaprezentuje premierowe utwory z płyty „Dylan.pl” – opartej na przekładach piosenek Boba Dylana.

Koncert finałowy festiwalu, zatytułowany „Krajobraz po uczcie”, poświęcony będzie zbliżającej się rocznicy Święta Niepodległości. Piosenki Jacka Kaczmarskiego przy akompaniamencie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaśpiewają m.in. Janusz Radek, Krzysztof Kiljański, Edyta Geppert i Jacek Bończyk.

Oprócz koncertów odbędzie się dwudniowa konferencja naukowa „Nowe słowa w piosence”. Biblioteka Raczyńskich z udziałem badaczy literatury, kultury, dziennikarzy oraz artystów.

Gościem pierwszego dnia konferencji będzie Kazik Staszewski, który opowie między innymi o twórczości swojego ojca. Natomiast podczas drugiego dnia o swojej pracy nad tekstem mówić będzie Filip Łobodziński, tłumacz utworów min. Lluisa Llacha, Georgesa Brasenssa i Boba Dylana.

W ramach festiwalu odbędzie się ponadto konkurs piosenki autorskiej – o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego – skierowany do młodych twórców.