Ewa Lipska: Wiersze wybrane

22 października do ksiegarń trafi nowa książka poetycka Ewy Lipskiej „Wiersze wybrane”. Jest to wydanie w limitowanej edycji, z płytą CD. Na płycie znajduje się 30 wierszy, które specjalnie na potrzeby tego projektu przeczytała Autorka.

Ewa Lipska jest jedną z najlepiej dziś rozpoznawalnych poetek. Jej wiersze w istotny sposób wpisują się w panoramę polskiej poezji ostatnich pięciu dekad. Zyskały uznanie krytyki. Uklasyczniły się w podręcznikach. I są też – po prostu – czytane, dzięki czemu stanowią ważną część krajobrazu naszej współczesności.

Bez słów zapisanych przez autorkę Ludzi dla początkujących  nie wiedzielibyśmy czegoś ważnego o naszym czasie i o nas samych. Warto więc te słowa przypominać, warto do nich wracać. Okazją do takiego powrotu jest obszerny i znakomicie przygotowany zbiór zatytułowany Wybór wierszy.

Wiersze wybrane Ewy Lipskiej to kontynuacja serii Wydawnictwa a5, w której do tej pory ukazały się wybory Julii Hartwig, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego i Jerzego Kronholda. Cykl ten stanowi prezentację poetów – klasyków polskiej poezji współczesnej, mówiących tu własnym głosem. W przenośni – bo każdy tom jest osobistym wyborem wierszy i dosłownie – bo usłyszymy ich własne niepowtarzalne interpretacje.

Ewa Lipska: poetka, autorka tekstów piosenek i jednej powieści, urodzona w 1945 roku w Krakowie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1970-80 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Debiutowała w 1961 roku na łamach „Gazety Krakowskiej” wierszami Smutek, Krakowska noc, Van Gogh. Jej pierwszy tom Wiersze ukazał się sześć lat później. Autorka dziewiętnastu książek poetyckich i jednej powieści Sefer. Uczestniczka programu „International Writing Program” w Iowa City, stypendystka DAAD , członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od 1978 roku członek Polskiego PEN-clubu. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród m.in. nagrody im. Andrzeja Bursy (1971), nogrody Kościelskich (1973), nagrody Polskiego PEN-clubu, nagrody A. Jurzykowskiego, Nagrody Miasta Krakowa, Krakowskiej Książki Miesiąca. Pisała również teksty piosenek m.in dla zespołu Wawele, którego była kierownikiem literackim, Marka Grechuty, Anny Szałapak i Grzegorza Turnau. Nakładem Wydawnictwa a5 w 1997 roku ukazał się  tom Ewy Lipskiej Ludzie dla początkujących. A w 2013 tom prozy poetyckiej Miłość, droga pani Szubert…