Seryjni Poeci w Warszawie

Najbliższe spotkanie z Seryjnymi Poetami odbędzie się w Warszawie, 28 października.  W MiTo art.café.books pojawią się: Joanna Oparek i Jakobe Mansztajn. Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska. 

Joanna Oparek – poetka, pisarka, dramatopisarka. Pracowała jako dziennikarka i scenarzystka. Opublikowała tomy poetyckie: Po kostki w niebie (2003) i Czerwie (2012), powieści: Mężczyzna z kodem  kreskowym (2004), Jesień w Nowym Jorku (2006), Loża (2012) sztukę teatralną: Projekt Ameryka (2010). Jako autorka tekstów teatralnych współpracowała z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, brała również udział w międzynarodowym projekcie Kraków-Berlin XPRS. Uczestniczyła w polskich i międzynarodowych projektach kulturalnych łączących literaturę i sztuki plastyczne, publikowała wiersze i prozę w pismach literackich. Aktualnie współpracuje z Teatrem Nowym w Krakowie, gdzie odbyła się premiera jej nowego dramatu Wężowisko. Od 2012 współtworzy Scenę 21 w Krakowie, prowadząc działania literackie i teatralne. Jest współzałożycielką Queerowego Centrum Kultury (QCK) i autorką jego manifestu.

” Dziewczynki z kucykami skaczą przez skakankę

          wdzięczny symbol

          dziewczęcych marzeń o dziewczęcej podległości

          jak ujmuje to filmowy krytyk

          śpiewają wesołą piosenkę wyliczankę

Rozczarowanie jest seryjnym mordercą

          Seryjnym mordercą jest kłamstwo

          Lenistwo jest seryjnym mordercą

          Seryjnym mordercą jest niewierność

          Egoizm jest seryjnym mordercą

          Hedonizm jest seryjnym mordercą

          Strach jest seryjnym mordercą

          Raz dwa

          Ofiarą jestem ja!

          Trzy!

          Seryjnym mordercą jesteś ty!”

          (fragment Berlin porn)

 

Jakobe Mansztajn – poeta, bloger, freelencer. Autor tomiku Wiedeński high life (2009), za który otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii debiut roku i nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji. Za ostatnio wydany tom Studium przypadku (2014) nominowany w III Edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Jest laureatem plebiscytu „Gazety Wyborczej” Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury, a także nagrody im. Andrzeja Walentynowicza (za projekt K3 Sopot Slam). Był również nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2010). Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „FA-arcie”, „Lampie”, „Ricie Baum” oraz w kilku antologiach. Tłumaczony na wiele języków, m.in. na francuski, białoruski, hebrajski, angielski, norweski. Mieszka w Gdańsku.

Ojciec i syn, i stolik z jabłkami

 „scena w pokoju, taki luźny układ:

          ojciec i syn, między nimi stolik z jabłkami.

          wydaje się, że nic, a w najlepszym razie

          niewiele – siedzą bez słowa jak na strasznym

 

          obiedzie. Przed chwilą obaj przeżyli

          śmierć człowieka w telewizji (jego ciało

          na chodniku jeszcze krzywo leży cicho i krew

          w nim jak bolid kończy właśnie finałową rundkę). światła

 

          trzask, kamera odjeżdża i dopiero teraz widać:

          gdyby nie stolik z jabłkami, mieliby do siebie

          bliżej. a tak – siedzą bez szans, że wyjdą z tego cało,

          ojciec i syn, i puste między nimi ciało”. 

          (fragment Studium przypadku)

Justyna Sobolewska pisała o Studium przypadku („Polityka”): „Bardzo wyrazista, która w ironiczno-absurdalnej tonacji opowiada o śmierci (i innych sprawach). Pojawiają się znani samobójcy artyści, mnóstwo „trucheł” i „umrzyków”, od których jednak nie dowiemy się, jak to jest po tamtej stronie”.

 

Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współpracuje z TVP Kultura. W 2012 roku ukazała się wydawnictwie POLITYKI jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam.