Festiwal „Czas poetów”

Dzisiaj w Lublinie rozpoczęła się piąta edycja Festiwalu Literackiego „Czas poetów”. Głównym jego celem jest prezentacja dorobku poetów reprezentujących różne pokolenia literackie, różne kultury, idee, formy twórcze i postawy literackie.

Jak zapowiadają na swojej stronie organizatorzy: Zamysłem tegorocznego Festiwalu „Czas poetów” jest zorganizowanie w Lublinie międzynarodowego spotkania i prezentacja poezji uznanych poetów z Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Bułgarii, Izraela i Polski, połączone z aranżacjami wizualnymi, prezentacjami multimedialnymi, artystycznymi, występami towarzyszącymi, wystawami plastycznymi i aranżacją dźwiękową.

Festiwal rozpoczną prezentacje utworów laureatów Wojewódzkiego Konkursu Literackiego, organizowanego od wielu lat dla mieszkańców województwa lubelskiego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury.

Kulminacją Festiwalu będzie Wielkie Czytanie Wierszy, które odbędzie się w piątek wieczorem w salach Muzeum Lubelskiego na Zamku w Lublinie. Swoją poezję zaprezentują: Galina Ganova z Bułgarii, Braha Rosenfeld z Izraela, Svitlana Lisowska z Ukrainy, a także piszący po rosyjsku pochodzący z Ukrainy Demian Fanszel oraz mieszkający w Niemczech Styryjczyk – Adel Karasholi. Tłumaczenia wierszy będą wyświetlane dla publiczności na slajdach. Oczywiście wystąpią też poeci polscy: Bohdan Zadura, Dariusz Sośnicki, Małgorzata Skałbania, Konrad Wojtyła, Maciej Melecki.
Prezentacjom towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu uczniów klasy skrzypiec Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.
Festiwal zakończą w sobotę spotkania poetów z czytelnikami. Imprezę organizuje Fundacja Sztuki im. Brunona Schulza.

Szczegóły programu tutaj