Odkryto nieznane utwory Wojaczka

Jak informuje Informacyjna Agencja Radiowa Maciej Melecki z Instytutu Mikołowskiego oraz literaturoznawca Konrad Wojtyła odkryli, we wrocławskiej Bibliotece Ossolineum nieznane utwory Rafała Wojaczka.

To ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań, które nigdy nie były publikowane.

– W szesnastu teczkach z dokumentami i rękopisami odkryliśmy nieznane teksty, które zostały zdeponowane przez brata poety w 1986 roku – powiedział Polskiemu Radiu Konrad Wojtyła.

Wojtyła poinformował,  że wstępna weryfikacja pokazuje, że to dojrzałe teksty, które być może nie zostały opublikowane ze względu na cenzurę moralną lub polityczną. Dodał,  że odnalezienie prozy autorstwa Wojaczka może rzucić nowe światło na interpretację jego twórczości, która wyłącznie skupia się na jego utworach lirycznych

Co zabawne, Wojtyła powiedział, że odkrycia mógł dokonać każdy, ale dotąd nie znalazł się ktoś, kto byłby na tyle rzetelny, aby wczytywać się karta po kartce w zgromadzoną w Ossolineum spuściznę zmarłego śmiercią samobójczą w 1971 roku poety.

Konrad Wojtyła oraz Maciej Melecki oczywiście, podobnie jak i my, liczą, że znalezione wiersze i opowiadania Rafała Wojaczka ukażą się po latach w wersji drukowanej, nakładem Instytutu Mikołowskiego. Wiele zależy od tego czy dostanie on dotację.