Nieznane dziełko Iwaszkiewicza dla dzieci

Mamy chyba sezon odkryć nieznanych dzieł znanych pisarzy. Niedawno ukazał się odnaleziony po latach „Wilk” Marka Hłaski a za miesiąc do księgarń trafi odkryta niedawno książka Jarosława Iwaszkiewicza.
„Kocia Książka” – to wspólne dzieło pisarza i jego córek. Napisali je w latach 1933-1934 w Kopenhadze. Ozdobny brulion odnaleziono po 80 latach w archiwum rodzinnym w Stawisku. „Kocia książka“ w grudniu ukaże się nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk&Król.
Na i brulion, z pięknie wykaligrafowaną stroną tytułową i ręcznymi rysunkami, natrafiła w 2013 roku Anna Król, badaczka twórczości Iwaszkiewicza i założycielka Oficyny Wilk&Król. Wyjątkowość znaleziska polega na tym, że jest to jedyna książka dla dzieci, jaką napisał Iwaszkiewicz. Wraz z kilkuletnimi córkami Marysią i Tereską, nie tylko wymyślili wierszyki, ale także ręcznie je zapisali, zilustrowali, a następnie „wydali” bajkę domowym sposobem, w jednym egzemplarzu.
W planowanym wydaniu oprócz oryginalnych rysunków Jarosława Iwaszkiewicza i jego znajdą się również współczesne rysunki Alicji Rose, a także wycinanki i ruchome elementy.
Bohaterką Kociej książki jest Bukasia Iwaszkiewiczówna, kotka o zwyczajnym wyglądzie i niezwykłym charakterze. Mieszkała z Iwaszkiewiczami w Kopenhadze w latach 1932-1935, a córki poety traktowały ją jak siostrę.
Premiera „Kociej książki“ zaplanowana jest na 2 grudnia.