Historia kina polskiego według Darka Foksa

Biuro Literackie anonsuje nową książkę Darka Foksa – „Historia kina polskiego”. 

Im więcej nowych polskich filmów oglądamy, tym coraz grubsze stają się wszelkie nowe książki o kinie polskim. To absurd. Powinno być odwrotnie. Nie po to od lat co fajniejsi historycy kina przepisują historię kina polskiego, żeby nam przybywało. Przepisuje się po to, żeby nam ubywało. Współczesny odbiorca kina nie ma czasu na pierdoły (chociaż często biedak nie zdaje sobie z tego sprawy), więc trzeba ciąć. Cięcie to podstawa. Taka idea przyświecała Foksowi podczas pracy nad Historią kina polskiego.

Wbrew pozorom autor Orcia w swojej najnowszej książce prozatorskiej nie jest trefnisiem. Z kamienną twarzą wycina i montuje na nowo, bowiem jest zdania, że kino wtargnęło do naszej rzeczywistości jako oko mobilne o nieograniczonej mobilności, przy czym zasadniczo dotyczy to kina obcego, gdyż kino polskie z tym okiem zbyt często miało i ma jakiś techniczny problem.

Właśnie to trzeba było zdemaskować i opisać. Nie zapomina też o teorii filmu, którą tnie i montuje równie chętnie. Poświęca też odrobinę miejsca kierowcom na planie filmowym i zmutowanym strategiom cateringowym, czyli rzeczom, które każdemu świadomemu reżyserowi przypominają o nieodwracalności czasu.

Okładkę i każdy rozdział książki zdobią werki z planu krótkometrażowego filmu fabularnego O psie, który robił filmy, który Foks może kiedyś dokończy i gdzieś pokaże.

Darek Foks – Urodzony 27 lipca 1966 roku w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę „Co robi łączniczka” (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.