Jazzformance i Wirpsza

W najbliższy weekend w Krakowie muzycy jazzowi – Marcin Oleś, Bartłomiej Brat Oleś i Piotr Orzechowski oraz aktor Radosław Krzyżowski przedstawią poematy Witolda Wirpszy oraz inspirowane nimi kompozycje muzyczne.

Koncerty odbędą się w ramach, organizowanego przez Fundację Miasto Literatury cyklu JAZZFORMANCE, poświęconego twórczości polskich poetów w jazzowej interpretacji. W tegorocznej edycji odbędzie się 5 wydarzeń poetycko-jazzowych

Jak zachęcają organizatorzy: JAZZFORMANCE tworzy nową formę widowiska, które wychodzi naprzeciw wymogom poezji nowoczesnej. Forma ta ma swoje korzenie w doświadczeniach artystów anglojęzycznych, którzy z dużym powodzeniem rozszerzyli formułę koncertu poetyckiego (np. Laurie Anderson i Kronos Quartet). Twórcy JAZZFORMANCE mają za sobą również udane doświadczenia fuzji literatury i muzyki: kooperatywa Oleś-Skolias-Krzyżowski z wierszami Konstandinosa Kawafisa, „Winter Planet”, literacko-muzyczny performance oparty na twórczości chilijskiego poety Enrique Wintera. Językowe eksperymenty Witolda Wirpszy są inspiracją dla muzyków jazzowych, Marcina Olesia, Bartłomieja Olesia i Piotra Orzechowskiego, których sztuka opiera się na grze skojarzeń.

Witold Wirpsza to jeden z wielkich powojennej awangardy poetyckiej. Urodził się. w 1918 roku w Odessie. Poeta, prozaik, krytyk, tłumacz literatury niemieckiej. Oprócz wielu tomów poezji i prozy jest także autorem głośnego eseju „Polaku, kim jesteś?”, opublikowanego po raz pierwszy w podziemiu w latach 70.
Jako poeta debiutował w 1935 r. na łamach „Kuźni Młodych”.
Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., w czasie wojny więzień oflagów. Debiutował w 1935 roku. Po „epizodzie socrealistycznym”, przyjął postawę opozycyjną wobec władz PRL. W 1970 r. został zmuszony do emigracji, zamieszkał w Berlinie Zachodnim wraz ze swoją żoną, wybitną tłumaczką i poetką Marią Kurecką. Zmarł w roku 1985 w Berlinie. Ich synem jest poeta i krytyk Leszek Szaruga.

Od 10 lat w propagowanie i przywracanie do obiegu czytelniczego twórczości Witolda Wirpszy  zaangażował się Instytut Mikołowski, który opublikował dotąd 14 książek poety.

Wieczory z cyklu Jazzformance odbędą się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki:
14 listopada 2015 o godz. 19:00 Koncert pt. Wirpsza: Cząstkowa próba o człowieku
15 listopada 2015 o godz. 19:00 Koncert pt. Wirpsza: Agregaty
6 grudnia 2015 o godz. 19:00 Koncert pt. Wirpsza: Agregaty

Wykonawcy:
Radosław Krzyżowski (głos)
Marcin Oleś (kontrabas)
Bartłomiej Brat Oleś (perkusja)

Ceny biletów: normalny 25zł/jeden koncert; ulgowy 15zł/jeden koncert. Dwa koncerty razem w cenie biletów ulgowych.
Zakup biletów: Małopolski Ogród Sztuki tel. 12 424 45 28, 12 424 45 25; fax 12 422 40 22 oraz przez stronę internetową
http://www.slowacki.krakow.pl/…/re…/malopolski_ogrod_sztuki/