Spowiedź Bogdana Loebla

W Warszawie w Domu Literatury, 18 listopada, odbędzie się jubileusz 50-lecia pracy Bogdana Loebla, autora znakomitych bluesów, pieśni, piosenek, wierszy a także powieści. Spotkanie będzie połączone z promocją nowej książki „Słucham głosu serca” (MDM) – wywiadu rzeki, który z Loeblem przeprowadził Jarosław Sawic. 

Bogdan Loebl, jeden z ostatnich aktywnych twórczo przedstawicieli pokolenia Bursy, Grochowiaka, Hłaski i Stachury, mający w dorobku kilkanaście tomików wierszy, 2 zbiory opowiadań i 14 powieści a także autor kilkuset ponadczasowych bluesów i pieśni do muzyki Tadeusza Nalepy (m.in. Anna, Kiedy byłem małym chłopcem, Co stało się kwiatom, Rzeka dzieciństwa, Modlitwa), w bardzo osobistej rozmowie z Jarosławem Szenicem opowiada o rodzinie Loeblów, dzieciństwie na Kresach i młodości, o tym dlaczego postanowił zostać poetą i pisarzem, a także jak to się stało, że zaczął pisać teksty bluesów i pieśni. B. Loebl opowiada także o swoim światopoglądzie , w którym szczególne miejsce zajmuje stosunek do przyrody i zwierząt oraz o tym, jak „odbija” się to w jego twórczości. Obszernie i szczerze opowiada o swoich inspiracjach literackich i muzycznych, jaki wpływ na jego twórczość miało dzieciństwo spędzone na Kresach. Książkę ilustruje blisko 170 fotografii,w większości pochodzących ze zbiorów Bogdana Loebla. Książka zawiera także pełną dyskografię i bibliografię oraz indeks osób i utworów. Obszerny wstęp do „Słucham głosu serca” napisał Mirosław Pęczak.

Książki Loebla ukazują się obecnie w wydawnictwie M-D-M. Obok „Słucham głosu serca” Loebl wydał ostatnio m.in. „Kres moich kresów”:  „…to już czwarta ostatnia książka cyklu opisującego sytuację na polskich ziemiach wschodnich w okresie II Wojny Światowej. Dramatyczne wydarzenia konfliktu ukraińsko-polskiego nazywane zostały „rzezią wołyńską”. Bogdan Loebl oczyma „Józka” – głównego bohatera – dziecka urodzonego w polsko-ukraińskiej rodzinie, przedstawia narastanie i wybuch konfliktu dwóch narodów. Od lat szukamy „sensownej” odpowiedzi na pytania: „dlaczego tak się stało?, dlaczego było możliwe, że w małej społeczności sąsiad aż tak bardzo nienawidził sąsiada, że potrafił go zabić?”. Książki „Złota trąbka”, „Piekło weszło do raju”, „Rzeka dzieciństwa” oraz „Kres moich kresów” to literacka odpowiedź na te trudne pytania.