W tym roku Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej towarzyszy program edukacji kulturalnej „Warsztaty słowa”, skierowany do szkół ponadgimnazjalnych.
Dedykowany szkołom projekt „Warsztaty słowa” otworzył cykl spotkań z poetami nominowanymi do Nagrody Szymborskiej w latach 2013-2015, które odbywały się w szkołach średnich na terenie całej Polski.
Fundacja im Wisławy Szymborskiej przygotowała także zestaw materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, dostępnych na stronie internetowej nagrody, w zakładce „Scenariusze”. Zawiera ona opracowania poezji najnowszej (scenariusze lekcji, ćwiczenia do czytania ze zrozumieniem, tematy wypracowań), ułatwiające pracę nad współczesnym tekstem poetyckim, a także sytuujące poezję najnowszą w kontekście poprzednich epok. Materiały te można wykorzystywać zarówno w pracy nad literaturą współczesną, jak i jako tło do analizy tekstów z epok poprzednich (np. barokowych czy romantycznych).
Zorganizowano także konkurs promujący czytanie poezji, adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Można na niego zgłaszać prace w trzech kategoriach. Dwie pierwsze są adresowane do indywidualnych uczestników:
Praca krytyczna
Tekst krytyczny do 5 tys. znaków ze spacjami poświęcony dowolnemu poecie żyjącemu w XX wieku. Prace wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesłać drogą elektroniczną (format pdf) do 30 listopada 2015 r.
Plakat promujący czytelnictwo przygotowany w wersji elektronicznej
Plakat (format jpg) wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesłać drogą elektroniczną do 30 listopada 2015 r.
Zespoły uczniów mogą wystartować w konkursie na Fanpage prowadzony na Facebooku
Facebookowy fanpage powinien być poświęcony poezji XX wieku, dotyczyć promocji czytania oraz analiz poetyckich. Może zawierać fotografie i teksty. Należy go założyć i bezpośrednio potem, wraz z formularzem, zgłosić do konkursu. W konkursie mogą brać profile prowadzone od 20 sierpnia do 31 grudnia 2015 roku. Ten konkurs zostanie rozstrzygnięty do 15 lutego 2016 roku.
Szczegóły na stronie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej