Niezwykła włoska książka o Szymborskiej

We Włoszech ukazała się powieść graficzna o Wisławie Szymborskiej . Autorką  Wisława Szymborska. Si dà il caso che io sia qui  jest włoska rysowniczka komiksów Alice Milani.
Podtytuł powieści graficznej -Si dà il caso che io sia qui („Tak się zdarzyło, że jestem″) to słowa z wiersza polskiej Noblistki.

Poezja Wisławy Szymborskiej jest we Włoszech bardzo popularna. Jej tomiki osiągają rekordowe naklady. Uważana jest tam za jeden z najważniejszych głosów literackich XX-XXI wieku.
szymborska5
Na 144 stronach przedstawiono całe życie poetki także prywatne,od lat 40 począwszy,. Rysunkom towarzyszą krótkie myśli młodej poetki, jej refleksje i rozterki twórcze, anegdoty, dialogi z ulic Krakowa i z codziennego życia, od mycia naczyń po wybór garderoby.
szymorska6
Powieść graficzna o Wisławie Szymborskiej nie jest pierwszym tego typu polonicum na włoskim rynku wydawniczym. Niedawno ukazała się taka powieść okurierze i emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim, której autorami są Marco Rizzo, Lelio Bonaccorso.

Źródło Instytut Książki