Najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima

Wydawnictwo Egmont lubi Tuwima i od czasu do czasu przypomina jego wiersze nie tylko dla najmłodszych. Dwa lata temu opublikowało np. (obok innych wyborów) świetne „Wiersze na wagarach”. Teraz przyszedł czas na „Najpiękniejsze wiersze”.

Miłość, radość, zachwyt, strach, bunt, mierzenie się ze sobą i ze światem – pięćdziesiąt skrzących emocjami wierszy wybranych spośród przebogatej twórczości mistrza słowa. Poezja Tuwima, zawsze aktualna i świeża, w zbiorze „Najpiękniejsze wiersze” zyskuje nowe znaczenia dzięki doskonałej oprawie graficznej.

Julia Orzech pisała o „Wierszach na wagarach”: „Zbiór specjalnie dobranych wierszy, przeznaczony jest dla młodszego czytelnika, ale jak wiadomo utwory tego poety nie wiedzą co to ograniczenie wiekowe, dlatego przyznaję już na wstępie, ubawiłam się do łez, przysiadłam i podumałam przez chwilę, a czas spędzony z książeczką uznaję za niezwykle udany.

Z racji tego, że odbiorcami książeczki mają być czytelnicy, którzy wyrośli już z Lokomotywy i Pana Tralalińskiego, ale nie na tyle, żeby móc się nazwać dorosłymi („Uwaga! Książka dla niedorosłych),wydana została w specjalnej formie. Śmieszne rysunki, dopiski rodem z facebooka, żywa i barwna szata graficzna, przełamią opór nawet największego wroga poezji (których wśród młodzieży niemało). Najważniejszy jest jednak wybór wierszy, nad którym czuwały Maria Deskur i Agnieszka Betlejewska, we współpracy z Fundacją im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim”.

Julian Tuwim (1894–1953), jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, współzałożyciel kabaretu literackiego w kawiarni Pod Picadorem i grupy poetyckiej Skamander, twórca wierszy, skeczy, autor wodewili, librett operetkowych i tekstów piosenek. Znany był ze swojego dowcipu. Mawiał: „Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz”.