Nagroda Tuwima dla J.M Rymkiewicza

Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Dwoje z pięciorga jurorów Beata Stasińska i Kinga Dunin podczas piątkowej gali wręczenia nagrody w Teatrze Nowym w Łodzi wyraziły swoje votum separatum wobec werdyktu.

Kapituła nagrodziła Rymkiewicza za całokształt twórczości datującej się od lat 50. XX wieku, na która składa się na nią wiele form, m.in. poezja, eseistyka, przekłady, formy dramatyczne.

Poeta nie mógł odebrać nagrody osobiście. W czasie gali odtworzono nagranie, w którym Rymkiewicz wspominał lata spędzone w Łodzi.

Nagroda nawiązuje do przyznawanej niegdyś Nagrody Literackiej Miasta Łodzi przyznawana jest od 3 lat  Jest wręczana w ramach Festiwalu Puls Literatury. W poprzednich edycjach kapituła, w skład której wchodzą: przewodnicząca Kinga Dunin, filolodzy prof. Tomasz Bocheński i prof. Leszek Engelking, dyrektor Domu Literatury w Łodzi Andrzej Strąk oraz redaktor Beata Stasińska, uhonorowała Magdalenę Tulli i Hannę Krall.

Laureat otrzymuje 50 tysięcy złotych.

Votum separatum od tegorocznego werdyktu ogłosiły Dunin oraz Stasińska, którym nie podobają się poglądy polityczne laureata. „W sytuacji, gdy w Polsce narastają tendencje nacjonalistyczne i antydemokratyczne nie możemy się pod tą decyzją podpisać. Literaturę traktujemy poważnie we wszystkich jej wymiarach″ – napisały w odczytanym podczas gali wystąpieniu. Protest ze sceny wyraziła także wdowa po poecie Zdzisławie Jaskule, zmarłym w tym roku dyrektorze Teatru Nowego, który przyczynił się do reaktywowania Nagrody im. Tuwima.

Źródło. Instytut Książki