Norwid w Nowym Jorku

W Nowym Jorku, na budynku Polskiego Instytutu Naukowego (PIASA), odsłonięto tablicę poświęconą Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Polska konsul uczestnicząca w uroczystości, z dezynwolturą przyznała, że nie „miała świadomości, że Norwid był w Nowym Jorku”.

Jak pisał nowojorski „Nowy Dziennik” idea upamiętnienia Norwida w Nowym Jorku powstała dzięki działaniom „Grupy Obywatelskiej – Norwid w NYC”. Całe przedsięwzięcie przy wsparciu finansowym Polaków z USA i Polski zrealizowali: Ryszard Druch, Grzegorz Gustaw i Janusz Szlechta.

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy konsul Polski Urszula Gacek powiedziała:”Dziękuję za zaszczyt odsłonięcia tablicy poświęconej wielkiemu polskiemu poecie. Nie miałam wcześniej świadomości, że Norwid był w Nowym Jorku. Mam świadomość, że pozornie łatwe zadanie, jakim było stworzenie tej pięknej tablicy i powieszenie jej w tym miejscu, w praktyce było bardzo trudnym zdaniem, wymagało bowiem ogromnego wysiłku, pokonania wielu finansowych, a przede wszystkim biurokratycznych barier. Dziękuję tym wszystkim, którzy wykupili cegiełki i pomogli finansowo w stworzeniu tablicy. Gratuluję pomysłodawcom i realizatorom tego pomysłu. Takich pięknych polskich pamiątek powinno być więcej w Nowym Jorku” [źródło: „Nowy Dziennik”].

*

My przypominamy tylko pani konsul, że o pobycie Norwida w Nowym Jorku można się dowiedzieć podczas lekcji języka polskiego w szkole średniej, informuje o tym także biogram poety zamieszczony w wikipedii dostępny również w języku angielskim. O innych źródłach, z litości, nie wspomnimy, zresztą, nie wystarczyłoby nam miejsca na portalu…

[Statek Margaret Evans, z poetą na pokładzie, dotarł do Nowego Jorku 12 lutego 1853].