O Przybosiu w Cieszynie

Niezwykłe wydarzenie poetyckie  w Cieszynie. Premiera tomiku !ulicy, spotkanie ze Zbigniewem Machejem i Wojciechem Brzoską i koncert zespołu Brzoska & Gawroński w świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, dzisiaj o godzinie 18.

„Jeżeli tak długo wytrzymałem w Cieszynie, to tylko dla Cieszyna właśnie” – pisał Julian Przyboś w liście z 15 V 1932. Kim był dla miasta, w którym spędził niemal dwanaście lat?

Podczas premiery tomiku „!ulicy” inspirowanego poezją Juliana Przybosia (a napisanego przez młodych ludzi w wieku 15-18 lat) goście spotkania będą rozmawiali zarówno o samym poecie awangardowym jak i szerzej o poezji i jej upowszechnianiu ze Zbigniewem Machejem (poetą, tłumaczem) oraz Wojciechem Brzoską (poetą, muzykiem). Spotkanie poprowadzi Anna Cieplak (inicjatorka grupy literackiej).

Zbigniew Machej –  poeta, autor wierszy dla dzieci, tłumacz literatury czeskiej, słowackiej i angielskiej, krytyk, eseista i satyryk. Ukończył filologię polską i religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracował jako nauczyciel, niezależny dziennikarz, menedżer kultury i dyplomata (w latach 1991-1996 i 2000-2004 był wicedyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze, w latach 2006-2010 dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie, a następnie wicedyrektorem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie).

Wojciech Brzoska – poeta, muzyk, redaktor magazynu literackiego „Kursywa” (2003-2005). Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Laureat poetyckiej Nagrody Otoczaka (2007). Wokalista i autor tekstów w zespole Brzoska&Gawroński, założonym w roku 2011.