Żaglowce

W wydawnictwie WBPiCAK ukazuje się książka Dominika Piotra Żyburtowicza – „Żaglowce”.

W tekście opublikowanym na stronie Portu Literackiego Żyburtowicz pisał o poezji: „Główną wytyczną prawdziwej poezji jest czyste piękno. Tak jak (zdaniem niektórych) muzyka Fryderyka Chopina funkcjonuje do dziś jako czyste piękno dźwięku, tak słowo poetyckie funkcjonować powinno. 1. Ranga treści i głębia przekazywanych myśli. 2. Przydatność i przekraczanie granic. Bez tego cała ta fala językowych erupcji na nic się nie zda. Jeżeli wiersz będzie w stanie unieść w sobie istotę prawdziwej sztuki, będzie obecny w przyszłości. Nie mówię tu nic nowego, to są kwestie wielokrotnie poruszane.

Jestem za poezją zorientowaną egzystencjalnie. Stawiam na komunikację, dobrze byłoby, gdyby ta poetycka sztuka potrafiła trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Do tego metafizyka, ale ta nowa, zaskakująca. Nie jestem zadowolony z treści wielu dzisiejszych wierszy. W wielu dzisiejszych utworach widać tematy przyziemne, sprawy w jakimś tam stopniu ważne, ale z czasem to staje się nudne. Widać do perfekcji dopracowywaną formę, dbałość o bogactwo języka i dążenie w tym do nowości. I to też jest ważne, ale brakuje mi mocy, potęgi budowanego w tym wierszu świata i filozofii. Nie mówię tu o poetach wymienionych przeze mnie powyżej (i wielu innych), bo to są twórcy, którzy tę moc mają. Oni dobrze wiedzą, w co weszli i co mają robić w tej poezji dalej dlatego są to Poeci na Nowy Wiek”.

 

Język zapomniany

kiedy nie umiałem jeszcze mówić

pod okno przylatywały ptaki

rozmawiały w znanym mi języku

choć imiona ich były tajemnicą

dziś wiem że są to jaskółki

rysujące zeszyt do muzyki w ogrodzie

a to o czym mówiły wtedy

zniknęło w pierwszym moim słowie

Wiedeń 2007

(fragment książki)

 

Dominik Piotr Żyburtowicz (ur. 1983), poeta. Wiersze publikował m.in. w „Akcencie”, „Arteriach”, „Frazie”, „Latarni Morskiej”, „Migotaniach”, „Odrze”, „Toposie”, „Tyglu Kultury”, „Wyspie”. Laureat wielu konkursów poetyckich. Współautor antologii Połów. Poetyckie Debiuty 2010 oraz polsko-angielskiej antologii Free over Blood (2010). Żaglowce są jego debiutem poetyckim.