Europejski Poeta Wolności

Od 17 do 19 marca w Gdańsku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności. Jego momentem kulminacyjnym będzie przyznanie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności jednemu z siedmiu nominowanych poetów oraz jego tłumaczowi na język polski.

W tym roku do Nagrody nominowani są: Vanni Bianconi z Włoch, Anna Blandiana z Rumunii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Yahya Hassan z Danii, Daniel Jonas z Portugalii, Anikó Polgár z Węgier oraz Siergiej Stratanowski z Rosji. Nominowane tomy ukazują się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria i Instytutu Kultury Miejskiej w tłumaczeniu odpowiednio: Joanny Wajs, Joanny Kornaś-Warwas, Danuty Cirlić-Straszyńskiej, Bogusławy Sochańskiej, Michała Lipszyca, Anny Góreckiej i Adama Pomorskiego.

Dotychczas ukazały się cztery z nominowanych tomów: Częsty przechodzeń Daniela Jonasa (tłum. z portugalskiego Michał Lipszyc), Archeolożka w czółenkach Anikó Polgár (tłum. z węgierskiego Anna Górecka), pH neutralna wobec życia i śmierci Lidiji Dimkovskiej (tłum. z macedońskiego Danuta Cirlić-Straszyńska), Moja ojczyzna A4 Any Blandiany (tłum. z rumuńskiego Joanna Korwaś-Warwas).

Przewodniczącym jury Nagrody jest Krzysztof Pomian, Sekretarzem – Andrzej Jagodziński, Poza nimi w w skład kapituły wchodzą: Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, eseista i animator działań międzykulturowych; Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko,; Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Olga Tokarczuk,

Dyrektorem artystycznym EPW jest gdański poeta i krytyk literacki Tadeusz Dąbrowski.

Nagroda przyznawana jest co dwa lata.