„Płótno” Zagajewskiego raz jeszcze

Ukazuje się nowe wydanie jednego z najważniejszych tomów poetyckich Adama Zagajewskiego. Pierwsza edycja ukazała się w Paryżu w 1990 roku nakładem „Zeszytów Literackich”. „Płótno” już w księgarniach. 

Tzvetan Todorov o Adamie Zagajewskim: ”Po czym poznać wielkiego pisarza? Po władczym, niezależnym głosie: mówi do nas, nie przejmując się jak go oceni potoczna opinia. Po spokoju i zrównoważeniu, które pozwalają mu poruszać wprost i po prostu wszystkie tematy, wszystkie strony. […] Kim jest wielki pisarz? Człowiekiem wolnym, który odkrył świat wyobraźni i ducha obok banalnej rzeczywistości i który nam jedno przez drugie odsłania”.

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej Zagajewski mówił o poezji: „Ktoś, kto pisze wiersze, jest tym, który nie chce za dużo wiedzieć – co innego wiedza, co innego mądrość. Wiersze pokazują, że jest coś poza skrzętnym, pragmatycznym życiem, którym zresztą nie gardzę. Lubię codzienność, zwykłe życie, nawet gotowanie”.

Adam Zagajewski – ur. w 1945 r., poeta, eseista i prozaik. Jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy na świecie. Współzałożyciel formacji poetyckiej Nowa Fala. Wydał m.in. tomy wierszy: „Sklepy mięsne”, „List. Oda do wielości”, „Jechać do Lwowa”, „Płótno”, „Pragnienie”, „Anteny”, „Niewidzialna ręka”. Autor esejów i szkiców literackich: „Solidarność i samotność”, „Obrona żarliwości”, „Poeta rozmawia z filozofem”, „Lekka przesada”. Otrzymał wiele nagród, m.in. Międzynarodową Nagrodę Neustadt w dziedzinie literatury zwaną małym Noblem (2004).