biBLioteka – nowy magazyn literacki

Biuro Literackie uruchomiło właśnie internetowy magazyn literacki biBlioteka. Magazyn będzie aktualizowany co dwa tygodnie. Znajdziemy w nim premierowe utwory, recenzje, komentarze oraz materiały audio i wideo.

W pierwszym wydaniu znajdujemy min. wywiady z Bohdanem Zadurą i Grzegorzem Kwiatkowskim, . rozmowę z Kamila Sipowicza z Korą (także z zarejestrowanymi fragmentami audio). Cała trójka autorów komentuje też swoje utwory,oceniane równolegle przez krytyków. W wydaniu ponadto recenzje „Dwupłatu” Szymona Słomczyńskiego oraz „Nudelmana” Justyny Bargielskiej.

Ciekawie zapowiadają się działy „Debaty” i „Cykle”, w których krytycy, badacze i znawcy literatury będą wieloaspektowo omawiać najciekawsze zjawiska, wydarzenia i premiery literackie. W pierwszym numerze suplement do debaty „Krytyka krytyki”, która odbyła się ongiś na stronie Biura Literackiego. W Magazynie można przeczytać jej jej skrót wraz z podsumowaniem Marcina Jurzysty, i polemiczny do niej głos Pawła Kaczmarskiego . Barwnie zapowiada się też dział „Polska dla Polaków”, który otwiera ostra wypowiedź Grzegorza Wróblewskiego.

W pierwszym numerze także min. teksty Michała Domagalskiego, Wioletty Grzegorzewskiej, Przemysława Rojka. Publikować będziemy również zapowiedzi i fragmenty rekomendowanych przez nas wydawnictw. Na pierwszy ogień pójdą książki m.in.: Bohdana Zadury, Grzegorza Kwiatkowskiego, Jacka Dehnela, Romana Honeta, Faruka Šehicia.

Magazyn jest dostępny tutaj.