Pamiątki po Miłoszu w Krasnogrudzie

Wystawę o życiu Czesława Miłosza, na której prezentowane są fotografie, wiersze i multimedia – dotyczące jego dzieciństwa, zainteresowań czy ważnych osób w jego życiu – otwarto w dawnym majątku rodziny Miłosza w Krasnogrudzie przy granicy polsko-litewskiej.

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Miłosza, ze strony matki. Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Od kilku lat jest siedzibą Międzynarodowego Centrum Dialogu prowadzonego przez Fundację Pogranicze. XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza.. W młodości poeta  często przyjeżdżał tam na wakacje. Przeżywał też pierwsze miłosne uniesienia i zawody.
Wystawa „Miłosz. Szukanie ojczyzny″ to przearanżowana i wzbogacona wersja wystawy, którą już było można oglądać wcześniej w pomieszczeniach dworu. Każda z izb, to przestrzeń poświęcona innemu aspektowi życia Miłosza.
„Pokój dzieciństwa″, w którym prezentowane były dotychczas m.in. ulubione lektury noblisty, został zmieniony na pracownię przyrody. To odwołanie do zamiłowań Miłosza z dzieciństwa, kiedy wspólnie z dziadkiem robili albumy roślin i zielniki. Teraz też można tu odnaleźć zielniki z ziołami, które można znaleźć w Krasnogrudzie, poznać ptaki i zwierzęta zamieszkujące okolicę.

W kolejnej sala poświęcona jest kobietom, z którymi związany był autor Zniewolonego umysłu”. Znajdują się tam m.in. portret matki, zdjęcia dwóch ciotek – Gabrieli i Niny – właścicielek Krasnogrudy oraz wiersze im poświęcone. Wspominane są też dwie żony poety – Janina i Carol.
Kuchnia dworu zmieniła się w przestrzeń gościnną, gdzie można usiąść przy wspólnym stole, przeczytać i wziąć ze sobą wiersze poety rozwieszone na ścianach. Jest też specjalny ekran, na którym można obejrzeć videoklipy zrealizowane do wierszy Miłosza.

Dla potrzeb wystawy zaaranżowano też część piwnic dworu.

We wszystkich przestrzeniach na ścianach zamieszczone są wiersze poety, które można też zabrać ze sobą do domu.
Źródło: Instytut Ksiązki