Skrzydlate słowa

Unikatowy w skali nie tylko polskiej, ale i światowej zbiór „Skrzydlatych słów” (Henryk Markiewicz, Maria Kotowska-Kachel, Andrzej Romanowski) doczekał się drugiego tomu i ciągle można go kupić (WL)! 

Oto czym nas zachwycili lub rozbawili, bądź też czym skłonili do głębszej refleksji poeci, pisarze, filozofowie, publicyści, naukowcy, filmowcy, muzycy, politycy, ludzie mediów i reklamy… Ci, których nazwiska wciąż pamiętamy, i ci, po których zostały już tylko słowa.

„Yes, we can”, „Oczywista oczywistość”, „Ten tramwaj dalej nie pojedzie”, Dżihad przeciw Mac Świat, Co z tą Polską?, „Pięćdziesiąt milionów Francuzów nie może się mylić”, Jak w czeskim filmie, A świstak siedzi i zawija je w sreberka, Pokolenie Kopiuj-Wklej, Coming out…

Tom drugi Skrzydlatych słów mieści aż 5 tysięcy haseł – są to pochodzące z okresu od starożytności po współczesność przysłowia, sentencje, obiegowe powiedzonka, słynne cytaty i wyrażenia, które weszły do kanonu kultury polskiej i światowej oraz naszego codziennego języka. Wśród nich znalazły się hasła, które dopiero teraz udało się zlokalizować (także dzięki Google’owi) oraz zupełnie nowe – powstałe w ciągu kilku ostatnich lat. Drugiego takiego słownika nie ma i nie będzie!

Henryk Markiewicz (1922-2013) – wybitny historyk i teoretyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieloletni redaktor naczelny „Polskiego Słownika Biograficznego”, współautor wcześniejszych edycji Skrzydlatych słów.

Maria Kotowska-Kachel, starszy dokumentalista, pracuje w Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej IBL. Specjalizuje się w zakresie dokumentacji i biografistyki XX i XXI w.

Andrzej Romanowski,(1951) — literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny „Polskiego Słownika Biograficznego”, publicysta, współautor wcześniejszych edycji Skrzydlatych słów.