Europejski Poeta Wolności

Od 17 do 19 marca w Gdańsku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności. Jego momentem kulminacyjnym będzie przyznanie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności jednemu z siedmiu nominowanych poetów oraz jego tłumaczowi na język polski.

Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności jest wręczana co dwa lata. W każdej edycji konkursu nominowanych jest siedem autorek i autorów z siedmiu europejskich państw. Co ważne, nominacje do finału zgłaszają tłumacze, którzy jednocześnie proponują swoją wizję przekładu danego twórcy. Z finałowej siódemki zwycięzcę wybiera jury złożone z tłumaczy, poetów, pisarzy, krytyków i przedstawicieli innych dyscyplin sztuki. Oprócz nagrodzonego poety, który otrzymuje 100 000 zł, wyróżniany jest także jego tłumacz.

W tym roku do Nagrody nominowani są: Vanni Bianconi z Włoch, Anna Blandiana z Rumunii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Yahya Hassan z Danii, Daniel Jonas z Portugalii, Anikó Polgár z Węgier oraz Siergiej Stratanowski z Rosji. Nominowane tomy ukazują się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria i Instytutu Kultury Miejskiej w tłumaczeniu odpowiednio: Joanny Wajs, Joanny Kornaś-Warwas, Danuty Cirlić-Straszyńskiej, Bogusławy Sochańskiej, Michała Lipszyca, Anny Góreckiej i Adama Pomorskiego.

Dotychczas ukazały się cztery z nominowanych tomów: Częsty przechodzeń Daniela Jonasa (tłum. z portugalskiego Michał Lipszyc), Archeolożka w czółenkach Anikó Polgár (tłum. z węgierskiego Anna Górecka), pH neutralna wobec życia i śmierci Lidiji Dimkovskiej (tłum. z macedońskiego Danuta Cirlić-Straszyńska), Moja ojczyzna A4 Any Blandiany (tłum. z rumuńskiego Joanna Korwaś-Warwas).

Przewodniczącym jury Nagrody jest Krzysztof Pomian, Sekretarzem – Andrzej Jagodziński, Poza nimi w  skład kapituły wchodzą: Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, eseista i animator działań międzykulturowych; Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko,; Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Olga Tokarczuk,

Obok poetów nominowanych do Nagrody oraz gości specjalnych na Festiwalu zobaczyć i usłyszeć w oryginale można będzie poetów sieci Versopolis: Paulę Bozalongo z Hiszpanii, Gorana Colakhodžić z Chorwacji, Veronikę Dintinjana ze Słowenii, Jonathana Edwardsa z Wielkiej Brytanii i Gjoko Zdraveski z Macedonii.

Dyrektorem artystycznym EPW jest gdański poeta i krytyk literacki Tadeusz Dąbrowski.

Galę wręczenia Nagrody wyreżyseruje Paweł Passini, uhonorowany nagrodą im. Konrada Swinarskiego, dwukrotnie nominowany do Paszportu „Polityki” za swoją działalność teatralną.

Nagroda przyznawana jest co dwa lata.