Konrad Góra najciekawszym debiutantem dekady

Najciekawszym pisarzem, debiutującym w ostatniej dekadzie, który będzie polskim kandydatem do udziału w projekcie „Nowe głosy z Europy″ został uznany Konrad Góra.

Autorzy, którzy zaproszeni zostaną do udziału w projekcie, będą objęci specjalnym programem działań, w tym m.in. uczestnictwem w najważniejszych literackich festiwalach w Europie, a także w Chinach i Indiach.

Wyboru polskiego kandydata dokonało jury w składzie: Paweł Kaczmarski, Karol Maliszewski, Barbara Marcinik, Joanna Muller, Joanna Orska, Marta Podgórnik, Paweł Próchniak, Dariusz Sośnicki, Maja Staśko i Piotr Śliwiński. Konrad Góra zgromadził trzy nominacje, Kira Pietrek i Szymon Słomczyński po dwie, a Jakobe Mansztajn, Weronika Murek i Mateusz Pakuła po jednej.

Projekt „Nowe głosy z Europy″ realizowany jest przez 17 międzynarodowych instytucji zrzeszonych w platformie Literary Europe Live. Biuro Literackie jest jednym z inicjatorów powstania Platformy, polskim przedstawicielem w tej organizacji i pomysłodawcą projektu. Autorzy, którzy zaproszeni zostaną do udziału w projekcie, będą objęci specjalnym programem działań, w tym m.in. uczestnictwem w najważniejszych literackich festiwalach w Europie, a także w Chinach i Indiach. Na początku poznamy szeroką listę nominowanych autorów, na której znajdą się twórcy z ponad trzydziestu europejskich krajów. W kwietniu podczas Targów Książki w Londynie ogłoszona zostanie finałowa dziesiątka. Zakończenie projektu i prezentacje wszystkich autorów przewidziane są we wrześniu w Polsce.
Konrad Góra urodził się w 1978 roku. Wydał cztery tomy poezji: Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem (2008), Pokój widzeń (2011), Fasolka po brytyjsku – nr 1 (2011) i Siła niższa (full hasiok) (2012). Nominowany był m.in. do nagrody Silesiusa (2012). Mieszka w Pradze oraz we Wrocławiu