Projekt Barcelona

19 marca w Sali Conservatori del Liceu w Barcelonie odbył się koncert Tomasza Stańki połączony z recytacjami hiszpańskich tłumaczeń wierszy Wisławy Szymborskiej. To część „Projektu Barcelona″, realizowanego w hołdzie Szymborskiej w związku z 20. rocznicą przyznania poetce Nagrody Nobla.

„»Projekt Barcelona« to polsko-hiszpańskie przedsięwzięcie artystyczne z jazzem i nauką w tle. Powstało na bazie spotkania i rozmowy dwóch wybitnych osobowości – obywateli świata – profesora fizyki Macieja Lewensteina oraz Tomasza Stańki, znakomitego polskiego muzyka jazzowego″ – opisują projekt jego autorzy. Podkreślają, że „połączenie i przenikanie się dwóch światów, fizyki i muzyki, czyli przestrzeni nauki i sztuki, tworzy doskonałą platformę do działań artystycznych″.

W ramach projektu powstać ma ponadto film dokumentalny autorstwa reżysera Krzysztofa Langa i znanego brytyjskiego operatora Micheala Coultera, autora zdjęć m.in. do filmów Cztery wesela i pogrzeb, Notting Hill, To właśnie miłość, Rozważna i romantyczna.

Film będzie zawierał m.in. fragment koncertu Stańki z 19 marca oraz zapis rozmowy Lewensteina i Stańki nt. ich fascynacji jazzem i nauką. Odrębny element dokumentu stanowić mają „obrazy Stańki grającego na trąbce w przestrzeniach takich, jak wnętrze katedry w Barcelonie czy morskie wybrzeże”. Część ujęć realizowana będzie – w kwietniu – w Warszawie przy ul. Twardej – zapowiedziano. Premiera filmu planowana jest na 2016 r.

W ramach projektu, we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, organizowana ma być również wystawa prac noblistki „Wycinanki″ w Warszawie i Barcelonie.

Prof. Maciej Lewenstein (ur. 1955 w Warszawie), fizyk teoretyk, prowadzi badania w obszarze optyki kwantowej, fizyki ultrazimnych gazów i informatyki kwantowej. Od 2005 r. pracuje w Hiszpanii (w Instytucie Fotoniki ICFO w Castelldefels i Institucio Catalana de Recerca i Estudis Avancats w Barcelonie). W 2011 r. został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) za dokonania w obszarze optyki kwantowej i fizyki ultrazimnych gazów. W opinii Rady Fundacji prof. Lewenstein „wniósł wybitny wkład w rozwój tych dziedzin – jego teoretyczne prace nierzadko dotyczą przełomowych doświadczeń, takich jak pierwsza obserwacja ciemnych solitonów w kondensatach Bosego-Einsteina″.