Zapłać wierszem za kawę

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Poezji, w Rzymie na spotkaniu z czytelnikami pojawi się Tomasz Różycki, a w Warszawie odbędzie się spotkanie z Anikó Polgár (Węgry), Lidiją Dimkovską (Macedonia), Danielem Jonasem (Portugalia), Juhaną Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakosem Charalambidisem (Cypr), Aidasem Marčėnasem (Litwa) oraz laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności Aną Blandianą (Rumunia).

Spotkanie, połączone z czytaniem wierszy w oryginale i przekładzie na polski, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Jazdów 2, Warszawa, godz. 18.30).

Międzynarodowy Dzień Poezji został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, obchodzony jest na całym świecie 21 marca. Ideą przedsięwzięcia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Marzec jest miesiącem poezji nie tylko w Gdańsku – w warszawskim metrze w ramach akcji Wiersze w metrze pokazywane są wiersze z całej Europy.

Jak podaje portal Booklips: „Z okazji Światowego Dnia Poezji, który obchodzony jest 21 marca, tysiące kawiarni na całym świecie będzie w sobotę przyjmować zamiast pieniędzy płatności wierszami. W Polsce do akcji przyłączył się Instytut Kultury Miejskiej, który organizuje konkurs z tomikami wierszy poetów i poetek nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności. Cały czas jednak, wzorem innych krajów, mogą przyłączyć się również kawiarnie!

Idea zapłacenia wierszem za jedną filiżankę kawy ma na celu przywrócenie należytego miejsca poezji w naszym coraz bardziej chaotycznym i konsumpcyjnych życiu. Aktywnie w obchody tej nowej tradycji włącza się austriacki producent kawy Julius Meinl, w którego 1100 kawiarniach, barach i restauracjach na terenie 23 krajów, głównie w Europie, będzie można płacić wierszem. Równie ochoczo w takie obchody Światowego Dnia Poezji włączają się też inne kawiarnie. Dla przykładu w Czechach podobnej transakcji będzie można dokonać w dwunastu kawiarniach, w tym w tak znamienitych przybytkach jak Slavia czy Café Louvre, gdzie chadzali przed laty Karel Čapek i Franz Kafka”.