Triumf Any Blandiany

Ana Blandiana z Rumunii otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności za tom Moja ojczyzna A4.

Ana Blandiana (wł. Otilia Valeria Coman Rusan) jest poetką, eseistką, tłumaczką i działaczką społeczną. Urodziła się w 1942 r. Timisoarze. Zadebiutowała w 1959 r. na łamach dziennika „Tribuna″. Przed rokiem 1989 r. za publiczne sprzeciwianie się reżimowi Nicolae Ceausescu jej książki w Rumunii były wielokrotnie zakazane i usunięte z bibliotek.

Wraz z Romulusem Rusanem zainicjowała i stworzyła w Sighet pod egidą Rady Europy Muzeum Pamięci Ofiar Komunizmu z ośrodkiem badawczym, który organizuje co roku konferencje, sesje naukowe i wystawy na temat zjawisk totalitarnych.

Blandiana jest najbardziej rozpoznawaną na świecie rumuńską poetką, jej twórczość tłumaczona jest na co najmniej 24 języki obce.

Oprócz Any Blandiany nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej Europejskiego Poety Wolności było w tym roku sześcioro poetów: Yahya Hassan (Dania) za tom Wiersze – tłumaczenie Bogusława Sochańska, Lidija Dimkovska (Macedonia) za tom pH neutralna życia i śmierci – tłumaczenie Danuta Cirlić-Straszyńska, Daniel Jonas (Portugalia) za tom Częsty przechodzeń – tłumaczenie Michał Lipszyc, Siergiej Stratanowski (Rosja) za tom Graffiti – tłumaczenie Adam Pomorski, Aniko Polgar (Węgry) za tom Archeolożka w Czółenkach – tłumaczenie Anna Górecka, oraz Vanni Bianconi (Włochy) za tom Wymówisz moje imię – tłumaczenie Joanna Wajs.

Nazwiska zagranicznych poetów zgłaszali jury ich polscy tłumacze, którzy wskazywali do trzech autorów wierszy. Następnie, z wybranymi fragmentami ich twórczości, przetłumaczonymi na język polski, zapoznało się jury, w składzie – Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i Olga Tokarczuk – które ostatecznie zdecydowało o nominacjach.

Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez Miasto Gdańsk w 2008 r. Przyznawaną co dwa lata nagrodę – statuetkę oraz 100 tys. zł – otrzymuje poeta z kraju europejskiego, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o „wolności rozumianej w kategoriach osobistych, politycznych, religijnych oraz jako prawo do ekspresji intelektualnej, uczuciowej i zmysłowej″.