Co jest nie tak z tymi ludźmi?

 Ukazuje się nowa książka poetycka Adama Kaczanowskiego „Co jest nie tak z tymi ludźmi?” (WBPiCAK). 

Dawid Kujawa: „W tym odcinku słynna gruba kreska Adama Kaczanowskiego uzgadnia się z Ezrą Poundem, by z wdziękiem Pingwina Pik-Poka strofować gatunek ludzki, który z satysfakcją dynda gdzieś między akumulacją i konsumpcją. Utopcie się, frajerzy, tu się nie ma z czego śmiać.”

Adam Kaczanowski (ur. 1976), raczej pisarz, trochę performer. Ostatnio opublikował powieść Topless (Krytyka Polityczna, 2014) oraz zbiór wierszy Happy End (WBPiCAK, 2014). Wcielał się m.in. w Człowieka-Małpę i Calineczkę. Urodził się w Poznaniu, mieszka w Warszawie.

Aldona Kopkiewcz pisała w dwutygodniku o tomiku Kaczanowskiego „Szkielet małpy” (WBPiCAK) : „Obserwowani z dystansu bohaterowie to właściwie figury, na przykład dziecko i anioł, dziewczynka i diabeł, „zagubiony szympans”, kobieta i mężczyzna. Niby poetycki teatr marionetek, ale Kaczanowski uniknął wysuszonych alegorii. Te dalece fikcyjne postaci mają wyostrzyć obraz pomylonego i okrutnego świata wyłaniającego się zza – i tak poszarpanej i niewiele już wartej – zasłony normalnego życia; pokazać kotłujące się za jego ładną, lansiarską powierzchnią brudy, całą tę brzydką zwierzęcość niezrozumiałej agresji i stłumionych popędów. Małpy grają tu różne role, ale „zagubiony szympans” jest z pewnością bardziej ludzki od grasujących po lesie harcerzy czy japońskich turystów.

Kaczanowski łączy swoje obrazy ze scenariuszami pop, po czym ironicznie je podkręca; poetyka tych próz przypomina komiks albo film puszczany klatka po klatce, z krótką pauzą między obrazami. Tekst uzupełniają ilustracje Andrzeja Szpindlera, poety znanego z popapranej, lecz bardzo pociągającej wyobraźni. Jeden z jego rysunków trafia w sedno całej książki: „Ludzie to przesada” – mówi małpa trzymająca w garści człowieczka, i trudno nie przyznać jej racji”.