Satanowski i Stachura

„Biała lokomotywa” to kolekcjonerskie wydawnictwo dokumentujące twórczość i przyjaźń legendarnego tandemu Stachura-Satanowski, który w latach 70. XX wieku wyznaczył osobny nurt poezji śpiewanej – refleksyjnej, niełatwej w interpretacji, atrakcyjnej jako wyzwanie aktorskie i stanowiącej dobry materiał na widowisko teatralne.

To rozpisana na głosy męska opowieść wzbogacona o bezcenną, po raz pierwszy publikowaną, korespondencję Edwarda Stachury do Jerzego Satanowskiego: listy i kartki pocztowe z podróży, które biografom i miłośnikom poety dają możliwość odkrywania go na nowo. A wszystko to w oprawie obrazów Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego, nadającym temu wydawnictwu wyjątkowego klimatu.

Jerzy Satanowski: „Uderza mnie niezwykłe sprzężenie losu i twórczości Stachury, do dziś – uważam – nie do końca opisane. Jedni skupiają się na jego biografii, inni na dorobku, ale to nie wystarcza, by dotknąć fenomenu jego losu. To wydawnictwo jest więc próbą opowiedzenia piosenkami Stachury, jego wierszami, fragmentami prozy i listów, czegoś, co jest niełatwe do uchwycenia, ale możliwe do przeczucia”.

Z kolei w ramach serii wydawniczej Dobre Piosenki (również MTJ) ukazała się płyta z wierszami Edwarda Stachury. Łatwy charakter i nadmierna spolegliwość to z pewnością nie są cechy, które można by przypisać wybitnym artystom. Im więcej sprzeczności, im wyżej strzelają płomienie emocji, tym bardziej odbiorca, czytelnik czy słuchacz, czuje, że ma do czynienia z kimś naprawdę wartościowym. Edward Stachura żył w konflikcie z autorytetami, z ojcem, z nauczycielami w szkole, z władzą w każdym jej wymiarze. Uciekał, włóczył się, podróżował po całym świecie. I przede wszystkim pisał – książki, poezje i piosenki. Sam próbował je także śpiewać, ale poetą był dużo lepszym niż wokalistą. Całe szczęście jego twórczość cieszy się dużym zainteresowaniem kolejnych pokoleń muzyków, którzy nadają jej stosowną rangę.

Płyta „Dobre piosenki” to album złożony z piosenek z tekstami Edwarda Stachury w wykonaniu wybitnych, polskich artystów. Piosenki wykonują m.in. Piotr Machalica, Magda Umer, Mirosław Czyżykiewicz i Natalia Sikora.