Piotr Przybyła: Apokalipsa. After party

Dzisiaj prezentujemy tom „Apokalipsa. After party” (Stowarzyszenie Pisarzy Oddział Łódź) Piotra Przybyły (kategoria: debiut roku Nagrody Silesius). 

– Dawno nie czytałem tak olśniewającego debiutu jak tom Piotra Przybyły – mówił Karol Maliszewski, juror Silesiusa o nominowanym tomie „Apokalipsa”. – Został wykonany jakiś ważny krok w młodej poezji, którego jeszcze nie potrafię nazwać. Pojawił się duży talent i nazywa się Przybyła.

Anna Kałuża o poezji Piotra Przybyły: „Retorycznym kopem jest debiut poetycki Piotra Przybyły. Obrazy, frazy i koncepty z Apokalipsy. After party uchodzą tu – niejako na kredyt dada i purnonsensu – za znaki spontanicznego i inwencyjnego języka. Wiersze Przybyły „płyną” na długiej fali. Imponować może niemal poematowy zakrój całości; imponować może chwytanie i porzucanie znaków stabilizujących układ określonych wartości – anarchistyczny wymiar takiego pisania jest niewątpliwy. Wszystkożerna maszyna wiersza zasysa u Przybyły formy odległe, w jednym kawałku czytamy o grającej szafie, która przypomina gumę do żucia, uprawie GMO pana Rysia i teleskopach astronomicznych. Przybyła zdaje się mówić jak wielu innych apokaliptyczno-karnawałowych artystów: weźcie pod uwagę różne teorie, sprzeczne ze sobą, a najlepiej stwórzcie własne. Podoba mi się ten gest poluzowujący po raz kolejny reguły odbioru poezji.

Piotr Przybyła – publikował w „Arteriach”, „Frazie”, „Toposie”. W tym roku, nakładem Domu Literatury w Łodzi, ukaże się jego debiutancki tomik poezji pt. Apokalipsa. After Party. Mieszka w Karpaczu.