Justyna Bargielska pisze książkę dla dzieci

Kolejna ciekawa propozycja Biura Literackiego. Tym razem Justyna Bargielska. 

Do Skaczącego Myszki czy śniącej swój przedszkolny sen Marianki, a więc postaci z książek (nie tylko) dla dzieci, jakie do tej pory ukazały się w Biurze Literackim, dołączy już niedługo kolejna – Roza Groza, główna bohaterka przygotowywanego przez Justynę Bargielską zbioru krótkich opowiadań Siedem przygód Rozalii Grozy. Publikację uzupełnią ilustracje Oktawii Ogniew, wielokrotnie wyróżnianej absolwentki Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wydawca anonsuje: Autorka Bach for my baby w dość zaskakujący sposób potrafiła wybrnąć z potencjalnych pułapek twórczości dla dzieci. Czyniąc swoją bohaterką dziewięcioletnią dziewczynkę, poetka jednocześnie uściśla adresata swojej książki – zwraca się do takiej grupy czytelniczej, która znajduje się gdzieś pomiędzy sferą zainteresowań literatury dziecięcej i młodzieżowej. „Bargielska – jak w swojej rekomendacji pisał Aleksander Nawarecki – już w punkcie wyjścia umyka stereotypom, celowo miesza konwencje, szukając niewymiernej prawdy psychologicznej”.

Siedem przygód Rozalii Grozy to jednak opowieść nie tylko o dzieciach – w równym stopniu jak o świecie tych młodszych, mówi się w niej coś istotnego o świecie dorosłych. O tym, jak niekiedy absurdalnie go sami sobie urządzamy, o tym, jakie są nasze fobie, nasze wady, i jak to wszystko wpływa na dzieci, które w tym całym bałaganie muszą się w jakiś sposób odnaleźć i nauczyć się go (i dorosłych) obsługiwać. Bargielska przy tym nie boi się poruszać gorących tematów z pierwszych stron gazet, ale – jak słusznie zauważała Joanna Mueller – robi to „na szczęście w sposób lekki i niewymuszony”.